Потенциална връзка между татуировките и вид рак, наречен малигнен лимфом, открива ново шеведско проучване. Изследователите обаче призовават за допълнителни проучвания, а експерти по рака твърдят, че възможната връзка е преувеличена, предаде Си Ен Ен.
Изследователите от университета в Лунд заявиха, че са искали да направят проучването, тъй като се знае твърде малко за дългосрочните последици за здравето от татуирането, въпреки нарастващата популярност на татуировките.
Само в САЩ почти една трета от хората имат поне една татуировка, показват данни на Pew Research Center от 2023 г.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Близо 12 000 души в Швеция са участвали в шведското проучване, публикувано в последното издание на списание eClinicalMedicine.
От регистрите на населението изследователите идентифицират всички, диагностицирани със злокачествен лимфом между 2007 и 2017 г. - близо 3000 души - и ги съпоставят с група от същата възрастова и полова комбинация, която не е имала рак.
Злокачественият лимфом е рак на лимфната система - частта от тялото, която помага за борбата с микробите и болестите. Сред известните рискови фактори са отслабена имунна система, причинена от заболяване или имунни разстройства като СПИН, възраст и фамилна обремененост с това заболяване. Излагането на химикали като пестициди и хербициди също може да увеличи риска от лимфом, както и пасивното пушене.
За изненада на изследователите те не открили доказателства, които да сочат, че рискът се увеличава с увеличаване на броя на татуировките по кожата на човека.
„Все още не знаем защо това е така. Можем само да предполагаме, че една татуировка, независимо от размера ѝ, предизвиква нискостепенно възпаление в организма, което от своя страна може да предизвика рак“, казва Кристел Нилсен, съавтор на изследването.
Дори след като изследователите взели предвид известните фактори, които влияят върху риска от рак, като тютюнопушенето и възрастта, те установили, че рискът от злокачествен лимфом е с 21% по-висок сред хората, които имат поне една татуировка.
Установеното е само асоциация, а не пряка връзка, но авторите на проучването подчертават, че ще са необходими още изследвания, за да се конкретизира това заключение.
„Заключението е „наистина преувеличено“, казва д-р Тимъти Ребек, епидемиолог и професор в Харвардското училище за обществено здраве „Т. Х. Чан“, който не е участвал в изследването.
„Бих казал, че посланието тук трябва да бъде, че с това проучване наистина не научихме много за това дали татуировките са свързани с рака и ако трябва да направя заключение, бих казал, че данните показват, че няма връзка“, обясни още той и отбеляза, че по-малко проучване от 2023 г. за връзката между татуировките и лимфомите също не е установило повишен риск.
Д-р Катрин Дифенбах, директор на Клиничната програма за лимфоми в Центъра за ракови заболявания смята, че някои неща в проучването не се потвърждават.
„Това, което не ми се струва логично, е защо няма връзка с размера на татуировката. Наистина не ми се струва логично, че ако има имунна или токсична реакция, по-голямата татуировка изобщо не оказва влияние върху връзката", обясни тя.
Тя каза още, че никога не са я питали за връзката между татуировките и рака, но е виждала новинарски репортажи за новото изследване.
„Мисля, че хората стават много нервни за нещо, което е ранно проучване, което тепърва трябва да бъде потвърдено“, каза тя.
Авторите на изследването предполагат, че ако татуировките наистина увеличават риска от злокачествен лимфом, една от причините може да е проблем със самото мастило. Мастилото за татуировки често може да съдържа химикали, които се считат за канцерогени, включително метали и полициклични ароматни въглеводороди.