Ново социологическо допитване показва, че традиционно либералните холандци стават все по крайнодесни по въпроса за имиграцията, като две трети споделят виждането, че новопришълци от България и Румъния е възможно да злоупотребят със социалната им система и да се замесят в престъпления, съобщава на сайта си в. "Айриш таймс", цитирани от БТА.

Допитването, направено от Холандския институт за социални проучвания, ще донесе допълнителни главоболия за премиера Марк Рюте и либерално-лейбъристката му коалиция, които изостават по популярност зад Герт Вилдерс и антиимигрантската Партия на свободата в навечерието на европейските избори.

Допитването показва, че 6 от 10 холандски избиратели са на мнение, че вече в страната им има "прекалено много" имигранти от Източна Европа - дори преди отмяната на ограниченията за българи и румънци от 1 януари.

Освен това 47 процента от населението са на мнение, че тъй като източноевропейците са готови да работят срещу малко заплащане, те в крайна сметка лишават холандците от работни места.

Същевременно 50 на сто казват, че са притеснени от евентуално увеличаване на престъпността и социалното напрежение в райони с голямо имигрантско население и че натискът върху държавните ресурси като жилищното настаняване при голям приток от българи и румънци ще влоши ситуацията.

Данните от изследването показват, че правителството не успява да убеди обществеността, че от 600 хиляди граждани от други европейски страни, живеещи Холандия, само 20 хиляди са поискали помощи за безработица или други социални придобивки, пише "Айриш таймс".

Междувременно първият самолет, който ще лети за Великобритания от българското летище Бургас, е днес в 18.35. Местата в него са 180.

Днес има полети до Лондон и Манчестър и от летище София и справката показва, че от сто и осемдесетте места на борда, има най-много 160 пътници. Както ви показахме вече в bTV новините, на летище София няма тълпи от българи, тръгнали да щурмуват Великобритания. Не само, че не са предвидени допълнителни полети към Острова, но дори някои от редовните са анулирани поради липса на пътници.

Наши сънародници, които работят от години на Острова, разказват, че сред самите англичани има много случаи на хора, които не работят и цял живот живеят от помощи. И дори има цели поколения англичани, които живеят единствено по този начин. Така че, проблемът не се определя от имигрантите от България и Румъния.