НАСА разпространи днес първите 5 изображения, заснети с космическия телескоп "Джеймс Уеб".

Снимка: NASA

Този пейзаж от „планини“ и „долини“, изпъстрени с блестящи звезди, всъщност е ръбът на близкия, млад, звездообразуващ регион, наречен NGC 3324 в мъглявината Карина. Заснето в инфрачервена светлина от новия космически телескоп Джеймс Уеб на НАСА, това изображение разкрива за първи път невидими досега области на раждане на звезди.

Снимка: NASA

Квинтетът на Стефа̀н, визуално групиране от пет галактики, е най-известен с това, че е на видно място в празничния класически филм „Това е прекрасен живот“. Днес космическият телескоп "Джеймс Уеб" на НАСА разкрива квинтета на Стефа̀н в нова светлина. Тази огромна мозайка е най-голямото изображение на Webb до момента, покриващо около една пета от диаметъра на Луната. Той съдържа над 150 милиона пиксела и е изграден от почти 1000 отделни файла с изображения. Информацията от телескопа предоставя нови прозрения за това как галактическите взаимодействия може да са довели до еволюцията на галактиките в ранната вселена.

Снимка: NASA

По-слабата звезда в центъра на тази сцена изпраща пръстени от газ и прах в продължение на хиляди години във всички посоки, а космическият телескоп "Джеймс Уеб" на НАСА разкри за първи път, че тази звезда е покрита с прах.

Две камери на борда на Webb заснеха последното изображение на тази планетарна мъглявина, каталогизирана като NGC 3132 и известна неофициално като мъглявината Южен пръстен. Намира се на приблизително 2500 светлинни години.

Снимка: NASA

Космическият телескоп "Джеймс Уеб" на НАСА е уловил отчетливата следа от вода, заедно с доказателства за облаци и мъгла, в атмосферата около горещата, бомбастична газова планета гигант WASP-96 b, обикаляща около далечна звезда, подобна на Слънцето.

Наблюдението, което разкрива наличието на специфични газови молекули въз основа на малки намаления в яркостта на точни цветове на светлината, е най-подробното от този вид досега, демонстрирайки безпрецедентната способност на Webb да анализира атмосфери на стотици светлинни години.

Снимка: NASA

Космическият телескоп "Джеймс Уеб" на НАСА възпроизведе най-дълбокото и рязко инфрачервено изображение на далечната Вселена досега. Известно като Първото дълбоко поле на "Уеб", това изображение на галактическия клъстер SMACS 0723 прелива от детайли.

Хиляди галактики – включително най-слабите обекти, наблюдавани някога в инфрачервения спектър – се появяват в полезрението на "Уеб" за първи път. Този отрязък от огромната Вселена покрива парче небе с размер приблизително колкото песъчинка, държана на една ръка разстояние от някой на земята.

Президентът на САЩ Джо Байдън разкри това изображение по време на събитие в Белия дом в понеделник, 11 юли.