Обсадени и сами
Сирийската армия овладя квартал Баба Амр в град Хомс, където бяха концентрирани основните сили на опозицията.
В продължение на почти месец районът бе подложен на масиран обстрел от танкове и артилерия.
По думите на представител на правителствените сили за сигурност, цитиран от Франс прес, армията контролира напълно Баба Амр, след като е преодоляла последните огнища на съпротива.
По-различна картина нарисуваха бунтовниците, които съобщиха, че предприемат тактическо изтегляне от досегашния си бастион, за да запазят живота на около 4 000 жители на квартала, които отказват да напуснат домовете си.
Според изявление на Свободната сирийска армия, публикувано в Интернет, обсадените бойци не са разполагали с достатъчно оръжие и муниции, за да защитят местното цивилно население.
Вчера силите под контрола на президента Башар Асад струпаха бронирана техника в обръч около Баба Амр. Прекъснати бяха и комуникациите на Хомс с останалата територия на Сирия. Офанзивата започна ден по-рано, но се забави заради лошото време, информира Би Би Си.
Във вторник Съветът по човешките права към ООН прие резолюция, осъждаща „масовите и систематични нарушения на човешките права” и призова режима в Дамаск да осигури достъп на хуманитарни организации до нуждаещите се от помощ.
Репресиите продължават
Най-малко 15 цивилни граждани са били убити за последните 24 часа в Сирия, осем от които загинаха в град Хомс.
Новият международен посредник за Сирия, бившият генерален секретар на ООН Кофи Анан, заяви, че се надява да отиде в Дамаск с ясно послание, че убийствата трябва да спрат. Той призова разединената международна общност да се обедини зад неговата мисия като специален пратеник на ООН и Арабската лига.
От ООН изтъкнаха, че приоритет трябва да бъде прекратяването на насилието и осигуряване на достъп за хуманитарната помощ до сирийските градове. Последните оценки на Световната организация са, че за 11 месеца от началото на протестите са загинали повече от 7 500 души.
Дилемата Сирия
Въпреки възможния успех на режима на Башар Асад да потуши бунта в крайна сметка, конфликтът в арабската страна може да се проточи болезнено дълго. Причината е в неизяснения интерес на някои от големите играчи на световната сцена.
И докато аргументите зад действията на Русия и Китай са горе-долу ясни, сирийската криза хвърля Запада в размисли.
За Кремъл Дамаск е клиент на оръжейната индустрия и регионален военнополитически съюзник за черни дни. Пекин от своя страна знае, че падне ли режимът в Сирия оста “Техеран-Дамаск-Хизбула-Хамас” е в сериозна опасност, а оттам и положението на Иран става съвсем несигурно. Китай разчита на Ислямската република, за да задоволи нарастващите си нужди от енергийни ресурси.
Западните държави, включително Израел, обаче не знаят какво да си пожелаят, защото може и да се сбъдне.
Ако режимът на Башар Асад падне това ще отслаби сериозно позициите на Иран, който може да размисли за ядрените си амбиции. При такъв сценарий обаче на власт могат да дойдат опасни елементи. Намек за това бяха няколкото атентата, организирани вероятно от бунтовниците и заявената подкрепа за опозицията от страна на екстремистки групировки. САЩ и други западни демокрации отхвърлиха идеята за подпомагане на опозицията с оръжие и муниции, защото има опасност да попаднат в ръцете на „Ал Кайда”.
Макар и дългогодишен враг с династията на Асад, Израел не би се зарадвал стопроцентово на нейния крах. Да, на палестинските групировки, които от години ползват Сирия за убежище, може да им се наложи да сменят адреса. Но след като в Египет ислямистите печелят вот след вот , техни колеги на власт в Сирия ще дойдат в повече на Тел Авив.
Изглежда за много заинтересовани страни оптималният вариант ще включва политическото оцеляване на един отслабен сирийски режим, с участието на Башар Асад и партията „Баас” под някаква форма. Това ще държи под контрол крайните елементи, но в същото време ще разклати съюза с Иран.