Автоматичната междупланетна станция „Нови хоризонти” откри атмосфера и плазмена опашка на Плутон, предаде БТА, като се позова на НАСА. Космическият апарат не е установил наличието на магнитосфера на планетата джудже.
Оказва се, че атмосферата на Плутон надхвърля 1600 километра. По-рано се смяташе, че нейната големина е много по-малка. В долните ѝ слоеве атмосферата е съставена от метан и сложни въглеводороди, докато в по-горните слоеве преобладава молекулярен азот.
Тази нова информация е получена от инструмента на „Нови хоризонти” – Alice, около час след като космическия апарат достигна максимална близост с най-малката планета от Слънчевата система.
Около час и половина след това приближаване, друг инструмент на „Нови хоризонти” – SWAP, е установил наличието на плазмена опашка на Плутон. Тя е съставена от молекулярен азот, йонизиран от ултравиолетовите лъчи на Слънцето. Дължината ѝ все още не е ясна. Други планети с подобни плазмени опашки са Марс и Венера.
Специалистите от НАСА са открили скоростта, с която планетата-джудже губи от материята си. Тя е приблизително равна на 500 тона на час. SWAP е направил наблюденията на разстояние от 68 000 до 77 000 километра от повърхността на Плутон.
Данните, които специалистите от НАСА са приели досега са по-малко от 3% от информация, събрана от „Нови хоризонти”. Очаква се до 24 юли количеството на данните да нарасне до 8%.