Около 80% от метеорологичните радиосонди (инструменти за дистанционно измерване - бел. а.) се оказват изгубени в природата след първата им употреба. Но стартираща компания, създадена от магистър на Швейцарския федерален технологичен институт в Лозана, е направила нова, ултра-лека сонда, която може автоматично да се върне там, от където е била изстреляна, пише Phys.org.

Стандартна практика в много страни е изстрелването на радиосонди, носени от метеорологични балони, два пъти на ден. Тези инструменти се издигат за два часа към стратосферата, събирайки различни метеорологични данни, които са критична информация за генериране на прогнози за времето и подобряване на климатичните модели.

Метеорологичните балони обикновено се пукат поради ниското налягане, когато достигнат надморска височина от около 35 000 метра и съответно сондата пада към земята. Докато падат инструментите биват тласкани от вятъра и понякога се приземяват във вода или много отдалечени райони. От приблизително 600 000 радиосонди, изстрелвани по света годишно.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Йохан Хаджи, магистър на Швейцарския федерален технологичен институт в Лозана, е разработил решение на този проблем - нов тип радиосонда, която може автоматично да лети обратно до предварително определено място. Устройството му е било тествано от Швейцарската федерална служба по метеорология и климатология (MeteoSwiss) това лято.

Радиосондите на Хаджи са прикрепени към малки планери. Цялото устройство тежи едва 250 грама и се издига във въздуха от метеорологичен балон. „Моето устройство се състои от стандартна радиосонда в кутия с формата на крило. Той е достатъчно малък и лек, за да се класифицира като конвенционална радиосонда според класификацията на Швейцарската федерална служба за гражданска авиация.“, казва Хаджи.

По време на тестовите полети планерът успешно се е върнал в радиус от 15 метра от желаното място. „Първоначалните резултати са много обещаващи. Сега трябва да тестваме ефективността на системата при по-сложни метеорологични условия.“, казва Ив-Ален Руле, ръководител на отдела за измервателни технологии в MeteoSwiss.

Снимка: iStock

Все пак има намерени радиосонди, но едва 1% от тях се използват отново, тъй като сензорите за температура и влажност може да се повредят, след като са прекарали толкова много време, изложени на метеорологичните условия във височина. „Моето устройство може да помогне да се уверим, че това няма да се случи, така че радиосондите да могат да се използват отново“, казва Йохан Хаджи.

Стартъпът на Хаджи наскоро е бил придобит от Meteomatics, швейцарска компания, която е водещ световен доставчик на информация за времето. Засега Хаджи е съсредоточен върху подготовката за тестовете с чуждестранни метеорологични служби.

Многото преследвачи на радиосонди по света скоро може да се окаже, че се прибират у дома с празни ръце.

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase 

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM