През следващото десетилетие Турция планира да проведе повече от 60 научни мисии на Луната като част от усилията си да си осигури по-голяма роля в глобалните лунни изследвания, съобщи Анадолската агенция. 

Програмата включва разработването на високотехнологични продукти за измерване на радиацията, заснемане на лунната повърхност и изследване на произхода на водата на Луната.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Снимка: Getty Images

В рамките на своята Национална космическа програма Турция се подготвя за своята първа лунна мисия до 2028 г.

Целта ѝ е да се превърне във водещ играч в лунните изследвания, като достигне спътника на Земята на борда на произведен в страната космически кораб с домашна двигателна система.

Лунната програма на Турция включва разработването на редица технологии, като лунен телескоп, радиометър за тясно поле, дозиметри за радиация, калориметри и камери с висока резолюция за изследване и заснемане на повърхността на Луната.

Целите на програмата включват определяне на произхода на водата на повърхността на Луната, изучаване на структурата на магнитосферите, анализ на разпределението на температурата на лунната повърхност и оценка на нивата на радиация както на Луната, така и в околоземна орбита.

Снимка: iStock

Чрез своята Национална космическа програма Турция се стреми да допринесе за бързо развиващата се глобална космическа и лунна икономика. Според данни, събрани от Анадолската агенция, икономиката на Луната се очаква да достигне кумулативна стойност от 150 млрд. долара до 2040 г.

Три основни области оформят лунната икономика:

  • транспорт до Луната;
  • събиране на данни от земния спътник;
  • оценка на ресурсите.

Турция може да допринесе за тези области със собствените си възможности и екосистема. Постигането на тази цел включва много отрасли извън космическия сектор.

Сектори като автомобилостроене, строителство, роботика, комуникации, минно дело, здравеопазване и транспорт също допринасят значително за лунната икономика.

Инициативи, ръководени от НАСА, включително Gateway, Международната служба за лазерно измерване и Artemis, работят за установяване на постоянно човешко присъствие на Луната.

Тези програми имат за цел да превърнат Луната в станция за зареждане с гориво, използвайки космическите ресурси за подпомагане на изследването на дълбокия космос.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK