Китай реши, че ще поднови дипломацията с панди със САЩ и други страни, след като през последните години върна у дома мечките, които даде назаем на чуждестранни зоопаркове. Това се разбира от изявление на китайското посолство в САЩ от края на февруари месец .

Китайската асоциация за опазване на дивата природа тогава сключва споразумение със зоологическата градина в Сан Диего, Калифорния и с тази в Мадрид, Испания. Целта е да се създаде „нов кръг от сътрудничество за защита на пандите“.

Според посолството Китай обсъжда и подновяването на сътрудничеството си с Националния зоопарк във Вашингтон и австрийския зоопарк „Шьонбрун“.

Древната история на пандите като средство за дипломация

Предполага се, че за първи път черно-белите мечета са използвани като подаръци от Китай още по времето, когато управлява императорската династия Тай. Това се случва през VII век под ръководството на единствената жена-императрица в Китай – У Дзътиен. Тя подарява две гигантски панди и на японския император Тенму.

Тази китайска политика на изпращане на мечките като подаръци за дипломатите е възобновена през 1941 година, в навечерието на деня преди САЩ да се включат във Втората световна война. Тогава Пекин изпраща две черно-бели панди в зоологическата градина в нюйоркския квартал Бронкс като благодарствен подарък за военната помощ.

Снимка: Ройтерс

През 50-те години на миналия век председателят Мао Дзъдун често изпраща мечетата като подаръци на комунистическите съюзници на Китай, като Северна Корея и Съветския съюз.

Така между 50-те и 80-те години Китайската комунистическа партия подарява над 20 панди на около 10 страни, включително Великобритания.

От края на 90-те години Китай предлага назаем двойки панди на чужди зоопаркове за дългосрочни периоди с изследователска цел. Китай иска по 500 000 долара на двойка годишно за период от 10 години – пари, които трябва да използва в помощ на пандите, които живеят в дивата природа.

Как Китай решава коя държава да получи панда?

Експерти от Оксфордския университет правят проучване през 2013 г. за „панда дипломацията“ и откриват, че Китай дава под наем мечките на страни, с които е сключил търговски сделки.

„Защо в Единбургския зоопарк има панди, а в Лондонския не? Вероятно защото Шотландия има природни ресурси, които Китай иска да придобие“, казва по това време Кейтлин, един от авторите на проучването.

Пандите са изпратени в Шотландия през 2011 година, след като двете страни подписват петролно споразумение. Така островът се сдобива с първите си гигантски панди.

Снимка: Moscow zoo

Списъкът на получателите на панди е обширен. Някои от държавите получатели са Дания, Германия, Русия и Катар.

„От китайска гледна точка споделянето на грижите за такова ценно животно укрепва връзките, които Китай има с вътрешния си кръг от държави“, казва още Кейтлин.

Защо Китай започна да си взима подаръците обратно?

В края на миналата година зоологическата градина във Вашингтон върна на Китай двойката панди - Мей Шианг и Тиан Тиан, заедно с тяхното малко - Шао Чи Джи. Те бяха качени на самолет обратно за Китай, а връщането им отбеляза края на една епоха, продължила половин век. Така САЩ остана почти без нито една панда в зоологическите си градини.

Официалната причина за напускането на пандите беше изтичането на договора за наем, който имаше крайна дата 7 декември 2023 г.

Експерти предполагаха обаче, че решението на Китай да не поднови договора с Щатите беше заради изострените отношения между двете държави. По това време Вашингтон критикуваше остро Пекин заради Тайван, отношенията с Русия и опитите за шпионаж.

Други държави върнаха своите панди по причини, различни от условията на заема.

През 2020 г. Канада се сбогува с единствените си две гигантски панди три години по-рано от очакваното, след като зоопарковете се затрудняваха да набавят бамбука, необходим за изхранването им.

„Те са придирчиви. Има причина да са застрашени от изчезване. Трябва им бамбук. Това е всичко, което правят. Ядат бамбук и спят“ , каза тогава управителят на Зоологическата градина в Калгари.

И докато САЩ и Канада губеха подаръците си, Русия се сдоби с два броя гигантски черно-бели мечета през 2019 г. Това отбеляза 70-ата годишнина от установяването на дипломатическите отношения между двете страни.

Очаква се двете панди ще живеят в зоологическата градина в продължение на 15 години в рамките на китайско-руската програма за сътрудничество за защита и изследване на големите панди.