Стотици студенти и граждани отново блокираха сградата на босненския парламент в Сараево с настояване за трайно решение на проблема с липсата на закон за единния граждански номер, предаде БТА, позовавайки се на агенция „Фена”.

Протестът бе организиран в социалните мрежи, събралото се множество бе охранявано от полиция. „Събиранията ще продължат, докато това е необходимо на хората,” заяви председателят на гражданското сдружение „Защо не" Дарко Бъркан, според когото това е само началото на протеста.

Сградата на парламента на Босна и Херцеговина бе блокирана в четвъртък и в продължение на над 12 часа протестиращите не позволяваха на намиращите се там депутати и участници в международна среща банкери да излязат от сградата.

Блокадата бе прекратена след намесата на върховния представител на международната общност в Босна и Херцеговина Валентин Инцко и блокираните в сградата хора бяха евакуирани.

Протестите в Сараево започнаха заради случая на тримесечното бебе Белмина Ибришевич от Доня Ораховица, на което бе необходимо да се даде спешно единен граждански номер и да се издаде паспорт, за да замине на лечение в чужбина. Под натиска на медиите и обществеността Съветът на министрите даде по изключение ЕГН на детето.

Президентът на Република Сръбска Милорад Додик заяви по повод протестите в Сараево, че „става въпрос за политически мотивирани събирания, които имат за цел да наложат определена политика".

Правителството на босненската Република Сръбска реши на извънредно заседание вчера представителите на републиката в държавните институции на Босна и Херцеговина да не ходят на работа в Сараево, тъй като безопасността им след масовите протести в босненската столица не била гарантирана.

Политическите партии от Република Сръбска настояват в Босна и Херцеговина да бъдат създадени напълно нови регистрационни райони за даване на ЕГН, които да не излизат извън територията на Република Сръбска, докато босненските мюсюлмански партии искат тези райони да не бъдат разделяни от граница между двете съставни части на страната, Хърватско-мюсюлманската федерация и Република Сръбска.

Босненските законодатели от началото на годината не могат да се споразумеят и в резултат на това всички деца, родили се през тази година, останаха без регистрация. Без ЕГН новородените бебета не могат да получат паспорти или медицински книжки, които са им нужни, за да бъдат прегледани от лекар.