Според промените в Закона за гражданството на Германия от хората, които кандидатстват за натурализация (придобиване на гражданство или националност – бел.ред.) в страната, вече ще се изисква да потвърдят правото на Израел да съществува.
Законодателството, което влезе в сила вчера, 27 юни, е част от широкообхватна реформа на гражданството в Берлин, тъй като правителството се бори с нарастващия антисемитизъм, нарастващата популярност на крайната десница и ожесточените дебати относно действията на Израел във войната в Газа.
Изпитът за натурализация в страната вече ще включва редица нови въпроси, се посочва в изявление на вътрешното министерство.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
„В отговор на нарастващия антисемитизъм в Германия списъкът с въпроси в изпита по натурализация беше разширен. Добавени са нови изпитни въпроси по темите за антисемитизма, правото на държавата Израел да съществува и живота на евреите в Германия“, се казва в съобщението.
Войната в Газа и силната подкрепа на Берлин за Израел предизвикаха много дискусии в Германия. След атентатите от 7 октомври германските законодатели, включително канцлерът Олаф Шолц, отново заявиха, че сигурността на Израел е въпрос от национален интерес на Германия.
Други гласове в страната обаче обвиниха властите, че са отишли твърде далеч, нарушавайки правата на пропалестинците и свободата на словото.
Към този сложен контекст се прибавя и фактът, че в Германия живее най-голямата палестинска диаспора в Европа, която се равнява на 300 000 души.
Германският депутат от Зелените Ламия Каддор заяви по-рано пред CNN, че мюсюлманските общности в Германия се чувстват остракирани в светлината на събитията в Близкия изток.