Ограниченията за българи и румънци на трудовия пазар на други страни членки ще изтекат необратимо на 31 декември 2013 г. и нито една държава не може едностранно да ги продължи. Това се казва в писмо на председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу до евродепутати от групата на социалистите в ЕП, в отговор на тяхно запитване.
Писмото е било адресирано до ръководителите на делегациите на България и Румъния в групата на европейските социалисти Ивайло Калфин и Каталин Иван, както и до председателя на евродепутатите-социалисти Ханес Свобода, съобщиха от кабинета на българския член на ЕП.
Евродепутатите са се обърнали към Жозе Барозу, за да поискат гаранции, че Европейската комисия, в чийто правомощия е да следи за спазването на европейското право, ще направи всичко възможно, за да не бъдат дискриминирани българските и румънски работници. Повод за писмото е разгарящата се напоследък кампания във Великобритания, в която се включиха и министри от консервативното правителство на Дейвид Камерън.
В писмото си, те са изразили пред председателя на ЕК тревогата си, че "вълната от враждебни изказвания, от началото на годината, цели стигматизирането на тези граждани като втора категория европейци, които представляват заплаха за социалните системи, просто защото искат да използват основните си права на свободно предвижване и работа".
"Свободното движение на работници е едно от фундаменталните права в европейските договори и Комисията винаги е придавала голямо значение на гарантирането на европейските граждани, че ще могат да се възползват от това право без никакви ограничения", пише Жозе Барозу до евродепутатите.
Председателят на ЕК уверява, че всички ограничения за работа в ЕС ще отпаднат в края на годината и че нито една държава няма да може едностранно да ги продължи. Той е поискал от еврокомисаря по заетостта и социалните въпроси Ласло Андор да се свърже с тях и да им даде подробна информация по въпроса.
В момента 10 държави все още прилагат рестрикции за работа на българи и румънци, възползвайки се от последните удължени период, фиксирани в договорите за членство в ЕС на двете най-нови държави, припомнят от кабинета на Ивайло Калфин.