Осемдесет години след края на Втората световна война поляците отново гледат нервно към съседите си. На военен полигон край град Вроцлав обикновени хора се редят на опашка в очакване да им бъдат връчени оръжия и да бъдат научени да стрелят.

Снимка: Getty Images

Млади и стари, мъже и жени, родители и деца – всички те са там по една причина: да се научат как да оцелеят при въоръжено нападение, разказва Би Би Си.

Снимка: Getty Images

„След като патронът е зареден, оръжието е готово за стрелба“, вика инструкторът, полски войник, чието лице е намазано с камуфлажна боя.

Освен на стрелбището, тази съботна сутрешна програма, наречена „Тренирай с армията“, учи цивилните и на ръкопашен бой, първа помощ и как да си сложат противогаз.

„Сега времената са опасни, трябва да сме готови. Имаме военна заплаха от страна на Русия и се подготвяме за това“, казва координаторът на проекта капитан Адам Сиелицки.

По думите му програмата е преизпълнена и сега полското правителство планира да я разшири, така че всеки възрастен мъж в страната да получи обучение. Полша, която граничи с Русия и Украйна, твърди, че тази година ще похарчи почти 5% от БВП за отбрана, което е най-високият процент в НАТО.

Снимка: Getty Images

Миналата седмица министър-председателят Доналд Туск заяви, че Полша има за цел да изгради „най-силната армия в региона“. Варшава започна да харчи, купувайки самолети, кораби, артилерийски системи и ракети от САЩ, Швеция и Южна Корея, наред с други.

Но готови ли са поляците да защитят страната си, ако тези опасения се сбъднат?

Снимка: Getty Images

Неотдавнашно проучване установи, че само 10,7% от пълнолетните поляци заявяват, че в случай на война биха се присъединили към армията като доброволци, а една трета заявяват, че биха избягали.

„Войната е много близо, но същевременно ми се струва, че е доста далеч. Но ако Русия ме нападне, мисля, че ще избягам“, твърди студентът по медицина Марсел.

Дариуш е един от участниците в съботния курс във Вроцлав и казва, че ще бъде „първият“ доброволец, ако Полша бъде нападната.

„Историята ни е научила, че трябва да сме готови да се защитаваме сами. Не можем да разчитаме на никой друг. Днес съществуват съюзи, а утре те се развалят“, заявява той.

Снимка: Getty Images

Агата е на полигона с приятел. Тя казва, че избирането на Доналд Тръмп е накарало хората да се притесняват повече. „Той иска да се оттегли (от Европа). Ето защо се чувстваме още по-малко сигурни. Ако не сме подготвени и Русия ни нападне, просто ще станем техни пленници“, смята тя.

Снимка: Getty Images

Изявленията на Тръмп и членове на неговата администрация предизвикаха дълбока загриженост сред служителите във Варшава. По време на посещението си в полската столица през февруари американският министър на отбраната Пийт Хегсет заяви, че Европа не трябва да предполага, че присъствието на американски войски на континента „ще продължи вечно“.

Понастоящем САЩ разполагат с 10 000 военнослужещи в Полша, но миналия месец Вашингтон обяви, че се изтегля от ключова военна база в град Жешов в източната част на страната. Официални лица твърдят, че войските ще бъдат преразпределени на територията на Полша, но този ход предизвика още по-голямо безпокойство в страната.

Снимка: Getty Images

В близките дни Полша трябва да подпише споразумение за отбрана с Франция, а в процес на подготовка е и друг пакт с Обединеното кралство – още един ход на Варшава, с който тя се отклонява от исторически силните си военни връзки с Вашингтон. Говори се също така за включването на Полша под „ядрения чадър“ на френската армия.

„Мисля, че Тръмп със сигурност ни накара да мислим по-креативно за нашата сигурност. Мисля, че САЩ не могат да си позволят да загубят Полша, защото това би било знак, че не може да се разчита на тях. Въпреки това трябва да помислим за други варианти и да развием собствените си способности. Ако руснаците продължат агресивните си намерения към Европа, ние ще бъдем първите - пазачът“, казва Томаш Шатковски, постоянен представител на Полша в НАТО и президентски съветник по въпросите на отбраната.

Снимка: Getty Images

Понастоящем полските въоръжени сили се състоят от около 216 000 военнослужещи и жени. Правителството заявява, че възнамерява да увеличи броя им до половин милион, включително резервистите, с което Полша ще се превърне във втората по големина армия в НАТО след САЩ.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK