Израелският премиер Бенямин Нетаняху предупреди, че Иран е на 6-7 месеца от това да придобие капацитет за производство на ядрено оръжие, предаде Ройтерс.
С това Нетаняху е направил още по-спешно своето искане към президента на САЩ Барак Обама да начертае ясна "червена линия", която Ислямската република не бива да пристъпва, отбелязва агенцията.
Въпросът за иранската ядрена програма предизвика най-дълбокото разделение между Съединените щати и Израел от десетилетия.
Като отнесе спора до обществеността в САЩ, по-малко от два месеца преди президентските избори на 6 ноември, на които Обама ще се бори за преизбиране, Нетаняху заяви пред американската телевизия Ен Би Си, че до средата на следващата година Иран ще е изминал 90 процента от пътя към обогатяването на уран до равнището, необходимо за производство на атомна бомба.
Израелският премиер призова Съединените щати да обявят ясно кои линии Ислямската република не бива да пристъпва, за да не бъде нападната. Обама отказва да изпълни това искане на Нетаняху.
Спорът между двамата лидери, който придоби необичайна публичност, и решението на президента на САЩ да не приеме израелския премиер по-късно този месец излагат на показ дълбоко разделение между двете страни, които традиционно са близки съюзници.
Спорът засилва натиска върху Обама на "последната права" от оспорваната надпревара на президентските избори в Съединените щати.
Израелският министър-председател смята, че политика на възпиране за Иран няма да свърши работа, тъй като Техеран се управлява от "ръководство на фанатици". В интервю за Ен Би Си Бенямин Нетаняху каза също, че не е съгласен с онези, които твърдят, че война с Техеран би била по-лоша от ядрен Техеран.
"Иран се управлява от ръководство на невероятни фанатици. Искате тези фанатици да притежават ядрено оръжие ли?", попита израелският премиер.
Вашингтон настоява да се даде повече време на дипломацията и санкциите, които да притиснат ислямската държава да се откаже от ядрените си амбиции. Нетаняху обаче нееднократно предупреждава, че страната е на ръба да се сдобие с ядрена бомба.
По-рано тази седмица той вече веднъж разкритикува САЩ за политиката им на възпиране, изтъквайки, че тя не върши никаква работа.
Същевременно близък помощник на министъра на отбраната на Израел Ехуд Барак даде да се разбере, че в следващите седмици няма да има едностранно нападение от израелска страна срещу Иран.
Амос Гилард каза в телевизионно интервю, че празниците по случай новата еврейска година, започващи днес и продължаващи до 9 октомври, "ще бъдат спокойни, що се отнася до едностранни военни инициативи".
Гилард омаловажи споровете с Вашингтон, изтъквайки, че Израел и чуждестранните му съюзници единодушно смятат "иранската заплаха за централна заплаха" и че това съгласие по въпроса, както и сътрудничеството възпират Иран от производство на ядрена бомба.