Изграждането на противоракетен щит над САЩ е въпрос на американския суверенитет, но са необходими контакти с Москва по темата, заяви Кремъл
Желанието на американския президент Доналд Тръмп да изгради противоракетен щит над САЩ е въпрос на американския „суверенитет“, но контактите с Москва по темата остават „необходими“. Това казаха от Кремъл, цитиран от Франс прес.
„Това е въпрос, който засяга американския суверенитет. Ако САЩ вярват, че съществува заплаха от балистични ракети, тогава, разбира се, те ще разработят противоракетен щит“, заяви пред журналисти говорителят на руския президент Владимир Путин – Дмитрий Песков.
Той обаче добави, че „в близко бъдеще ходът на събитията ще изисква възобновяване на контактите с оглед на възстановяването на стратегическата стабилност“ между Вашингтон и Москва.
Тези контакти за стратегически паритет между двете най-големи ядрени световни сили „трябва да бъдат повторно създадени в интерес на нашите две страни и в интерес на глобалната сигурност“, добави Песков.
Тези изявления представляват неочаквано смекчаване на руската позиция. В миналото Москва критикуваше по-остро проекта „Златен купол“ на Тръмп, припомня АФП.
От началото на май Москва, заедно с Пекин, описваше противоракетния щит като „силно дестабилизиращ“, тъй като предвижда „укрепване на арсеналите за военни операции в Космоса“ и превръщането на Космоса в „арена на въоръжена конфронтация“.
В края на януари Русия сравни плана за противоракетен щит с проекта на Роналд Рейгън от времето на Студената война „Междузвездни войни“, който включваше прехващане на ракети в земната орбита. Този проект никога не беше реализиран, припомня АФП.
По-рано днес американският президент обяви проект за изграждане на противоракетен щит над САЩ на стойност 175 млрд. долара. „Златен купол“ е разработен да „прехваща ракети, дори, ако те са изстреляни от другия край на света и дори, ако са изстреляни от Космоса“, се казва в проекта.
Междувременно днес Москва отхвърли обвиненията от Украйна и Европа, че се опитва да проточва мирния процес, но заяви, че все още не е взела решение за мястото на провеждане на нови мирни преговори с Киев, в отговор на въпрос дали домакин може да бъде Ватиканът.
В понеделник Тръмп каза, че „би било страхотно“, ако Русия и Украйна проведат мирни преговори във Ватикана и посочи, че това ще придаде допълнително значение на срещата. Италианската министър-председателка Джорджа Мелони вчера заяви, че папа Лъв XIV е потвърдил пред нея, че той има желание да бъде домакин на следващия кръг от преговори.
Песков каза, че Русия приветства „готовността и усилията на всички страни, които искат да допринесат за бързо уреждане (на конфликта), но все още не е решено къде ще бъде следващата среща. Москва не е получила никакви специални предложения от Ватикана, добави той.
Двете воюващи страни се срещнаха в Истанбул миналата седмица за първите си преки преговори от март 2022 г. насам. Те се договориха за размяна на хиляда затворници от всяка страна, но Русия не се съгласи за незабавно, безусловно спиране на огъня, за което настоя Киев.
В понеделник руският президент разговаря по телефона с Тръмп и заяви, че Русия и Украйна ще работят по меморандум, свързан с мирно споразумение, което предизвика нови обвинения от Киев и европейските правителства, че Москва проточва преговорите и няма сериозен интерес за мир.
Песков отхвърли тези обвинения.
„Никой няма интерес да отлага процеса. Всички работят динамично. Ще ви държим информирани. Разбира се, повечето работа се върши дискретно и по явни причини няма да стане публично достояние“, добави той.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK