Общата неефикасност и корупция в съдебната система все още са основна пречка пред борбата на България с корупцията по високите етажи и организираната престъпност.

Президентските и местните избори в България през 2011 г бяха белязани с висока административна неефикасност и закъсняло обявяване на резултатите.

Това са само част от заключенията в годишния доклад за 2011 г. „Нации в преход” („Nations in Transit”) на американската правозащитна организация „Фрийдъм Хаус” (Freedom House).

Докладът на „Фрийдъм Хаус” е насочен в седем основни направления – Национално демократично управление, Избирателен процес, Гражданско общество, Независимост на медиите, Демократично местно управление, Съдебна рамка и независимост и Корупция.

България отбелязва спад в годишните показатели на „Фрийдъм Хаус” за 2011 г. по две направления – "избирателен процес" и "съдебна рамка и независимост".

Оценката на правозащитниците за „избирателен процес” в България спада от 2,00 на 1,75, заради „изключително лошото административно управление на избирателния процес” на президентските и местните избори през 2011 г.

Показателят „съдебна рамка и независимост” на съдебната система, също отчита спад от 3,25 на 3,00, като правозащитниците посочват като основна причина „нарастващите заплахи за независимостта на съдебната система”.

„Фрийдъм Хаус”обръща особено внимание на разследването водено от Европейската асоциация на съдиите срещу вътрешния министър Цветан Цветанов за непрекъснати заплахи, застрашаване на независимостта на съдебната система и нарушаване на Европейските стандарти за върховенство на закона.

По останалите пет направления оценката на „Фрийдъм Хаус” остава непроменена за 2011 спрямо 2010 г.

По точката „Национално демократично управление” правозащитниците изтъкват, че в България „продължава практиката на управляващите на правене на политика „ад хок” (на момента), в отсъствието на по-прагматични управленски стратегии”.

Общата оценка на показателя „Демокрация” в България нараства от 3,07 за 2010 г. на 3,14 за 2011 г.

Най-висок резултат по този показател страната ни е имала през 2003 г. – 3,38, а най-нисък за периода 2006-2008 – между 2,93 и 2,86.

Основното предизвикателство, пред което американските правозащитници смятат, че е изправена България през 2012 г. е справянето на местно ниво с последствията от глобалната финансова и икономическа криза.

Също толкова важно е и правителството да подобри ефективността на публичните разходи и мерките за справяне с проблемите на организираната престъпност и корупцията.