Влажните зони в Китай са намалели с почти 9% от 2003 г., съобщиха представители на службите по горите пред „Ройтес”. Това засилва недостига на вода в страната, в която производството на храни, добивът на електроенергия и промишлеността вече усещат натиск заради липсата на достатъчно вода.

В Китай живее над 20% от световното население, но страната притежава едва 6% от източниците на прясна вода, като голяма част от хората, особено на север, изпитват недостиг на вода.

От 2003 г. влажни зони, простиращи се на 340 000 кв. кв. - територия, по-голяма от Холандия, са изчезнали, отчетоха представители на държавната служба по горите.

Влажните райони са били превърнати в селскостопански земи, били са погълнати от големи инфраструктурни проекти или са били засегнати от климатичните промени.

Недостигът на вода застрашава икономическия растеж и социалната стабилност в страната. Китай е заделил 660 млрд. долара за проекти за увеличаване на предоставянето на вода през това десетилетие.

Около 70% от производството на електроенергия в Китай зависи от въглищната енергия, която изисква много вода. Въпреки че Китай търси алтернативни варианти, прогнозите са, че страната ще увеличи използването на въглища между 2% и 3% годишно през следващите пет години, посочи анализатор от UOB Kay Hian.

В проучване на Института за световни ресурси през октомври се отбелязва, че 51% от планираните електроцентрали на въглища в Китай са в райони с голям недостиг на вода, което крие опасност от конкуренция между производството на електроенергия, селското стопанство и основните нужди от чиста вода.