„Винаги съм имал много добри отношения с руския президент Владимир Путин, но нещо се е случило с него“, отбеляза президентът на САЩ Доналд Тръмп в отговор на интензивните руски безпилотни и ракетни удари по Украйна през уикенда.
Всъщност лидерът на Кремъл изглежда почти непроменен въпреки призивите на Белия дом, като просто продължава политиката си на водене на война в Украйна, в която въздушните нападения се превърнаха в твърде редовна практика.
Истинският въпрос е дали Тръмп се е променил, или поне дали отношението му към Путин е започнало да се променя на фона на това, което изглежда като все по-безплодни усилия на САЩ да изковат мир в Украйна - нещо, което Тръмп се хвалеше, че може да направи. Да не забравяме - в кратки срокове, пише в свой анализ Матю Ченс, кореспондент на Си Ен Ен в Москва.
Френският президент Еманюел Макрон със сигурност смята, че ъгълът се е обърнал, като заяви пред репортери във Виетнам, че последният упрек на Тръмп към руския му колега като „абсолютно чужд“ означава, че президентът на САЩ „осъзнава“, че Путин е „излъгал“ по отношение на войната в Украйна, и добави, че се надява думите на Доналд Тръмп да „се превърнат в действия“.
Но данните сочат друго.
Това е шестият път през този мандат, в който Тръмп, който последователно твърди, че има силни отношения с Владимир Путин, публично изразява нетърпение или откровено раздразнение от руския президент.
През март Доналд Тръмп заяви, че е „ядосан“ на Путин за отказа му да се съгласи на 30-дневно примирие.
През април Тръмп поиска „оставка за Владимир“ след като при руски ракетен удар по Киев загинаха десетина души.
„Може би той наистина не иска да спре войната и просто ме подслушва“, разсъждава по-късно Тръмп.
Ругатните му редовно бяха придружени от изразяване на лично разочарование и заплахи за възможни ответни мерки, като вторични мита върху „целия петрол, идващ от Русия“, или неидентифицирани „допълнителни санкции“.
Запитан отново, след последния упрек към Путин, дали сега би обмислил въвеждането на нови санкции срещу Русия, Тръмп отговори: „Абсолютно.“
Засега няма реални признаци, че Доналд Тръмп е готов да използва значителните икономически лостове, с които разполага, за да принуди Кремъл да преосмисли твърдата си позиция.
Не и в Сената на САЩ, където беше внесен междупартиен законопроект, който да затрудни финансирането на войната от страна на Русия.
Законопроектът, подкрепен вече от 81 сенатори, предлага не само повече директни санкции срещу Русия, но и вторични санкции, като например огромна 500% тарифа за страните, които купуват руска енергия.
Мерките, които ще окажат сериозно въздействие върху и без това крехката и зависима от петрола руска икономика, обаче са изключително противоречиви, тъй като ще накажат и Китай, Индия и Европейския съюз, които все още са основни потребители на руска енергия.
Разбира се, възможно е сега Тръмп да подкрепи законопроекта, а може би и негова смекчена версия. Но това би било огромна промяна в посоката, като се има предвид досегашното му последователно нежелание да се конфронтира с Кремъл и да го накаже.
По-вероятно е последното нарастване на насилието в Украйна да убеди още повече и без това разочарования американски президент, че той просто не е в състояние да събере враждуващите страни скоро.
И на фона на целия си гняв и блъфиране по адрес на Путин Тръмп може просто да реши да си тръгне.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK