Японски град регистрира еднополова двойка като партньори на един и същи адрес - необичайна стъпка, приветствана от мъжете като "новаторска" в страна, в която няма равенство на браковете.

В Япония всеки регистрира адреса си при местните власти, а 38-годишният Кейта Мацуура разказва пред АФП, че е бил регистриран отделно от партньора си Ютаро Фуджияма, въпреки че са живели заедно.

Когато двамата се преместили в Омура, в южната част на Нагасаки, те заявили на градските власти, че искат да бъдат регистрирани заедно, както би било при брачна двойка.

Първоначално градските власти предложили да регистрират Фуджияма като роднина на Мацуура, но след обсъждания се съгласили този месец да го регистрират като съпруг.

Япония е единствената страна от Г-7, която не признава еднополовите съюзи, и местните медии заявиха, че този ход е безпрецедентен.

Въпреки че регистрацията не е равносилна на законен брак, Мацуура заяви, че е "изненадан и много щастлив".

"Не можех да спра да танцувам и да се усмихвам", казва той.

"Смятам, че това е революционно решение - стъпка по-далеч от системата за необвързващо юридическо партньорство, съгласно която общините издават удостоверения на хомосексуални двойки“, споделя Мацура.

"Надявам се, че това ще донесе повече практически ползи за еднополовите двойки и ще бъде стъпка към узаконяването на еднополовите бракове“, казва още той.

Тайван е единственото място в Азия, където има равенство на браковете, а тази година Тайланд се приближи с още една стъпка към легализирането на еднополовите съюзи.

В Япония проучванията на общественото мнение показват нарастваща подкрепа за закони, благоприятни за ЛГБТК, особено сред по-младите хора.

Управляващата консервативна партия обаче не желае да пристъпи към реформи.

Десетки големи общини, включително Токио, вече предлагат сертификати за партньорство, които позволяват на еднополовите двойки да бъдат третирани като брачни в определени области, като жилищно настаняване, медицина и социални помощи.

Много от големите японски предприятия също предлагат същите семейни придобивки на ЛГБТК и хетеросексуалните служители.

Редица скорошни съдебни дела относно конституционността на еднополовите бракове в Япония доведоха до разнопосочни решения.

В конституцията на Япония от 1947 г. се казва, че бракът изисква "взаимното съгласие на двата пола", но също така се посочва, че всички хора "са равни пред закона".