Нов сериал, вдъхновен от трагедията на „Прохода Дятлов“, обърна погледа към една необяснима трагедия от 1559 г. А btvnovinite.bg събра няколко други ужасни инциденти, които не могат да бъдат обяснени и до днес.

Снимка: Wikimedia Commons

Точно преди 65 години, в нощта на 1 срещу 2 февруари 1959 г., в СССР се случва трагедия, която по-късно става световноизвестна. Туристическа група от девет души, водена от Игор Дятлов, загива в планината Холачахл в Северен Урал при мистериозни обстоятелства.

Съветските следователи са объркани. Като причина за смъртта на групата планинари е посочена „необяснима природна сила“.

Разследването се закрива и документите от него се прибират в таен архив на Съветския съюз.

Поради липсата на точна информация за трагедията обаче в различни периоди от време се появяват много други версии за нея, включително и най-фантастични - от намеса на извънземни до нападение на снежен човек и влияние на зли сили.

Смъртта на групата Дятлов е може би най-известният, но в никакъв случай не единственият случай на изчезнали туристи, които са загинали по необясними причини.

Мистериозното изчезване на студентки в тропическата гора

Един от най-известните инциденти се случва преди 10 години - през пролетта на 2014 г., когато две студентки от Нидерландия изчезват в Панама по време на поход в тропическа гора. Крис Кремерс (21 г.) и Лизан Фрон (22 г.) са в Централна Америка след завършването си, за да си починат, да участват в социални програми и да подобрят испанския си език. На 1 април момичетата, които живеели в град Бокете, излезлизат на разходка в мъгливите гори по популярната туристическа пътека El Pianista ("Пианистът"). Според една от версиите Кремерс и Фрон са взели куче водач в кафене близо до началото на пътеката, за да ги върне обратно, ако се загубят. Скоро обаче кучето се връща само.

Първият, който подава сигнал, е местен екскурзовод, с когото момичетата са си уговорили екскурзия до съседен национален парк на следващия ден. Мъжът чака ученичките цяла сутрин на 2 април и след това се търси семейството, от което ученичките са наели жилище. След като не ги открива там, екскурзоводът сигнализира полицията, след което Кремерс и Фрон са обявени за изчезнали.

Мащабното издирване на момичетата, включващо специални екипи, хеликоптери и местни доброволци, продължава няколко седмици, но не дава резултат. През лятото на 2014 г. обаче в джунглата на около 10 км от основния район на търсене са открити редица находки, които  повдигат още повече въпроси относно историята на мистериозното изчезване. В раницата, освен личните вещи и някои документи на туристите, са открити смартфони и фотоапарат. Именно това оборудване се превърна в основното доказателство по делото за изчезването.

Анализът на телефоните показва, че Кремерс и Фрон са се опитали да се свържат със службите за спешна помощ още на 1 април, първия ден от похода, но не са успели да го направят поради липсата на мрежа. Освен това техническите средтва са били включвани и изключвани с прекъсвания още няколко дни, а между 7 и 10 април. Някой е направил няколко неуспешни опита да въведе ПИН кода на телефона на Кремерс.

Разследващите са още по-изненадани, когато отварят паметта на цифровия фотоапарат: тя съдържала 133 снимки, направени между 1 и 8 април. Съдейки по първите 40 снимки, момичетата първоначално изглеждат добре, макар че някои от тях показват, че студентките са се отклонили от основния маршрут и са поели по друга пътека. Най-странни са последните 90 снимки, направени в нощта на 8 април в пълен мрак и силен дъжд на интервали от няколко секунди до 15 минути.

Предположенията

Има предположения, че диодната светкавица на фотоапарата е била използвана за осветяване на района, за да се опита да привлече внимание или да изплаши дивите животни, но смисълът на тази фотосесия все още е загадка. Не е ясно и защо е изтрит кадър номер 509, който никога не е възстановен. Заради зловещия и неразбираем характер на нощните снимки този случай дори е сравняван с известния филм на ужасите "Вещицата от Блеър".

Малко след откриването на раницата в близката джунгла са намерени и няколко останки на момичетата, чието естество на разлагане също предизвиква въпроси сред панамските лаборанти. Въпреки това според официалната версия Кремерс и Фрон са загинали в резултат на падане от висящ мост, след което телата им са били отнесени от бързо течение на река. Мистериозните обстоятелства на изчезването на момичетата обаче пораждат множество различни теории за смъртта им: от отвличане и изнасилване до участие на членове на наркокартели, трафиканти на органи и дори убийци канибали.

Смъртта на туристическа група в района на Байкал през 1993 г.

През август 1993 г. туристите, които се спускат с рафтинг по река Снежная в района на Южен Байкал, виждат на брега момиче, което отчаяно вика за помощ. Оказва се, че това е 17-годишната студентка Валентина Уточенко, която, след като се успокява малко, разказала на спасителите си ужасна история. Тя е член на група от седем души, водена от майстора на спорта Людмила Коровина, които отишли на туристически поход в планинската верига Хамар-Дабан.

Почти веднага след началото на пътуването туристите се сблъскват с лошо време под формата на студ и проливен дъжд, който идва с мощен циклон от Монголия. На четвъртия ден от похода, вече на височина около 2000 м над морското равнище, дъждът е заменен от сняг и силен вятър, който изтръгва коловете на палатката. В един момент премръзналите туристи започнаха да се държат много странно: на едно от момчетата от устата, носа и ушите му потича кръв, някой си удря главата в скалите с всичка сила, а друго момиче по някаква причина започна да хапе, когато се опитват да ѝ помогна. Скоро Утонченко открива, че всички освен нея са мъртви.

Тя взима от раниците си храна, карта и компас, а след това тръгнава покрай старите предавателни кули с надеждата да достигне до хората. Няколко дни по-късно, след като се лута сама из тайгата, момичето стига до река Снежная, където е спасено от други туристи.

Загиналата група е открита едва в края на август. "Това беше ужасна картина. Момчетата лежаха някои сгушени един в друг, други малко по-далеч. Очите им бяха изчезнали. В празните очни кухини и отворените усти се рояха червеи", спомня си по-късно един от спасителите.

Какви са причините за странната смърт?

Наказателно дело не е образувано: съдебномедицинската експертиза установява, че туристите са починали от тежка хипотермия и глад. Коровина е била екстремен турист, затова е извеждала подопечните си по маршрута с минимално количество храна и топли дрехи. Въпреки това странното поведение на блокираните туристи дава повод за различни теории за причините за трагедията.

Сред тях са: магнитни колебания на фона на най-силния вятър, които породили ултразвук, довел до неконтролируема паника, както и въздействието върху психиката, причинено от мощния фронт на гръмотевична буря. Обмисля се дори възможността за отравяне с изпарения на сярна киселина, чието изпускане уж е станало на друго място, а след това е изминало голямо разстояние и е засегнало туристите заедно с валежите. Точната причина за трагедията остава неизвестна и до днес.

Петимата от Юба Сити, или "Американската група Дятлов"

Преди 44 години група от петима мъже на възраст от 24 до 31 години изчезва в щата Калифорния по време на обикновено пътуване от един град до друг. Технически погледнато, те не са били туристи, но поради невероятно странните обстоятелства на изчезването им случаят е известен в западната преса като "Американският проход на Дятлов". На 24 февруари 1978 г. Джак Мадруга, Теодор Вайхер, Бил Стърлинг, Гари Матиас и Джаки Хюит се прибират в родния си град Юба Сити от Чико, където били дошли да гледат баскетболен мач. Това, което обединява групата, е фактът, че всеки от членовете ѝ има някаква форма на особено психично състояние - от лек аутизъм и нисък коефициент на интелигентност до шизофрения, която изисква постоянно лечение. Въпреки това приятелите имат необходимото ниво на социализация, за да могат родителите им да ги пускат на такива пътувания без проблеми. Освен това Мадруга има шофьорска книжка и дори е служил в армията, както и приятелят му Гари Матиас.

Младежите, които трябва да изминат само 80 километра по магистралата, така и не се прибрали у дома, затова на следващата сутрин разтревожените им роднини се свързали с полицията.

Оказало се, че компанията е била видяна за последен път в супермаркет близо до стадиона, където си купили закуски и напитки за обратния път. Три дни след началото на издирването колата на Мадруги е открита на селски път на два часа и половина от Чико и в съвсем различна посока от Юба Сити. По неизвестни причини шофьорът радикално се е отклонил от маршрута си, изкачил се е в заснежените планини на височина около 1300 метра, след което е оставил напълно изправния автомобил заедно с пътниците си и е навлязъл в гъсталака на националната гора Плумас в северната част на планинската верига Сиера Невада.

Местните рейнджъри претърсват района в продължение на пет дни, но скоро започва силна снежна буря, така че операцията по издирването се налага да бъде прекратена. По същото време с полицията се свързал евентуален свидетел на име Джоузеф Шон. По думите му той видял фарове, а също така чул гласове, които внезапно спрели, след като започнал да вика за помощ.

Какво се е случило с тях?

Разследването установява, че младите мъже, намерени в гората, са починали от хипотермия, но съдбата на Вайхер повдига сериозни въпроси. Фактори като силно израсналата брада и значителната загуба на тегло подсказват, че той е останал жив няколко седмици след изчезването си, но в крайна сметка е умрял от глад и хипотермия. В същото време по някаква причина той не е използвал резервоара за пропан и газовата горелка за отопление, които са били налични. Освен това отворил само 36 опаковки от резервните дажби на армията, въпреки че хранителните запаси щели да бъдат достатъчни за няколко месеца за цялата група. Очевидно изчезналият Матиас е правил компания на Вайхер от известно време. Това се потвърждава от кутиите с храна, отворени със специален армейски нож, с който служилият в армията е знаел как да борави, както и от намерените в същата хижа негови инструктори.

Разследването е търсело  отговор на много въпроси, включително защо петимата приятели внезапно са се отклонили от пътя и са поели в съвсем друга посока късно вечерта и какво ги е накарало да напуснат колата и да навлязат в дълбоката заснежена гора.

Според най-правдоподобната теория приятелите спонтанно решили да спрат при познат на Матиас, който живеел наоколо в тази посока, но в крайна сметка поели по грешен път. След това изпаднали в паника, изплашени от писъците на Йозеф Шон, и после навлезли в гората по следите от трактор с надеждата да стигнат до хората, но в крайна сметка умират от хипотермия. Вайхер и Матиас, които стигнали до заслона, се подслонили там за известно време. Хората с умствени увреждания обаче в условията на силен стрес не могли да установят живот, след което първият починал, а вторият тръгнал да търси помощ и изчезнал безследно в планината. Това обаче са само предположения. Какво всъщност се е случило с "петимата от Юба сити", все още е загадка.