Министрите на външните работи на страните от НАТО се събират на 19 май в Брюксел, за да обсъдят няколко ключови въпроса: присъединяването на Черна гора, операцията срещу „Ислямска държава” и възможността да се обучават повече бойци срещу джихадистите (в момента Алиансът обучава 700 души в Йордания, но има искане обучението да се разшири и да се пренесе на територията на Ирак), големият въпрос как ще продължи диалогът с Русия...

След анексирането на Крим от Руската федерация НАТО замрази практическото сътрудничество с Москва, но остави отворен диалогът през съвета НАТО – Русия, който заседава миналия месец, без обаче да постигне сериозен напредък.

НАТО ще доразвива плана си да укрепи във военно отношение източния си фланг с батальони, а къде и по колко ще бъдат разположени, генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг се въздържа да съобщи.

Посланието на страните от Алианса, е че тези батальони ще бъдат създадени на многонационален принцип в синхрон с принципа от чл. 5 на Вашингтонския договор, според който нападението срещу една държава членка е нападение срещу всички. 

„НАТО е отбранителен съюз и ще направим каквото трябва, за да защитим гражданите си в пропорционален модел. Търсим повече прозрачност с Русия по военните въпроси, така че да се избегнат военни инциденти с Москва”, допълни Столтенберг.

Снимка: БГНЕС

На въпрос дали очаква ответни мерки от страна на Русия след разширяването на НАТО, той обяви:

„Фундаментален принцип е, че всяка нация суверенно и независимо решава за своя път – включително и как да решава въпросите свързани със сигурността си. Затова силно вярвам, че няма причина да се опитваме да отричаме възможността на Черна гора да взема автономни и независими решения. Всякакви действия на Русия биха били несправедливи.”

Македония обаче остава в режим изчакване. Генералният секретар на НАТО припомни нерешения въпрос с името и с изпълняването минималните условия за честни избори.

Вторият голям въпрос на заседанието в четвъртък е свързан с разклоненията на „Ислямска държава” (ИД). Външните министри от Алианса ще обсъдят не само как да продължат обучението на сили за сигурност на територията на Йордания за борба с ИД, но и в Ирак.

По граничната територия с Турция се запазва испанската батарея с ракети „Пейтриът”, самолетът АУАКС и патрулиране на военноморски кораби в региона.

Ще се помага на новото правителство в Либия, но само с обучение и изграждане на капацитет в институциите. Не се разглеждат потенциални бойни операции и военна намеса. В Тунис също ще действа подобна програма за помощ в борбата с тероризма.