Русия и заплахата от тероризъм обсъждат външните министри от НАТО. Те ще приемат общ документ, в който се настоява Русия да спазва мирното споразумение от Минск.

Срещите на американският държавен секретар Джон Кери с Путин и Лавров очевидно няма да променят тона към Москва, сочат прогнозите на анализаторите.

След като повече от година след анексирането на Крим и ситуацията в Източна Украйна НАТО се занимаваше главно с Русия и как да засили източния си фланг Турция се опитва да насочи вниманието на алианса към проблема със заплахата на Юг от така наречената ислямска държава.

„Виждаме увеличаваща се жестокост на терора на прага си. Ние сме единствените от НАТО, които граничим с контролираните от „Ислямска държава” територии. Искаме по- добре координирани усилия и по-комплексна стратегия с военна икономически и хуманитарни механизми”, заяви премиерът на Турция Ахмет Давутоглу.

„Един от важните въпроси са как НАТО да направи повече да се бори с тероризма и победата над „Ислямска държава”. Както знаете всички държави от НАТО участват в коалицията, затова сме ефективни във военните операции. Засилваме връзките си с партньорските държави от Близкия изток и Северна Африка”, каза генералният секретар на алианса Йенс Столтенберг.

Преди срещата си с колегите си от НАТО държавният секретар Кери също подчерта, че сътрудничеството с държавите от персийския залив е важно за борбата с тероризма.

Турция застава начело на бойните части на НАТО през 2021 г. и предложи да бъде домакин на следващата среща на върха на НАТО след Полша.