Промените в Сирия ще приключат с "формиране на правителство, в което ще бъдат представени всички политически сили", заяви президентът Башар ал Асад.
Неотдавнашните парламентарни избори "дадоха отговор на много въпроси и с активното си участие в тях народът изрази доверие към реформаторския курс на държавното ръководство", изтъкна той в реч пред депутатите от новия Народен съвет.
Днес в чужбина се разпалва истинска война с цел унищожаване на Сирия и "сирийците трябва да проявят повече твърдост и мъжество, за да се противопоставят на хвърленото предизвикателство", подчерта президентът.
Той отдаде дължимото на сирийските въоръжени сили, които се борят срещу "терористите".
Същевременно Асад остро осъди опитите да бъдат изопачени събитията в Сирия и отговорността за кръвопролитията да бъде хвърлена върху военните.
"Опитите да се очерни доблестната национална армия са оскърбление за сирийския народ (. . .) Грешките, допуснати от военните в редица места, не може да са повод за твърдения, че зад тях стои политиката на властите", заяви сирийският държавен глава.
Той нарече "чудовища" извършителите на кървавото клане в Хула преди седмица. "Дори зверовете не правят такива неща", каза Башар ал Асад.
"Сирийският народ е цивилизован и не са му присъщи подобни прояви на жестокост", увери президентът. Той прикани хората в страната да бъдат бдителни и предупреди, че "терористите може отново да прибягнат до разправи и провокации".
Башар ал Асад обвини сирийци, че са участвали срещу заплащане в убийства и протести срещу режима в страната.
"Някои са безработни, получават пари, за да участват в демонстрации" срещу режима, заяви той пред парламента. Асад спомена и за "14-15-годишни юноши, получили по 2000 сирийски лири (40 долара), за да убиват" военни от правителствените сили и граждански лица.
"Какво да сторим, за да очистим умовете на тези младежи?" - запита се той.
В хода на безпрецедентното народно въстание срещу режима в Сирия от март 2011 г. насам десетки хиляди излизат на демонстрации всеки петък в цялата страна. Режимът обаче не признава мащаба на протеста и оприличава участниците в него на "терористи".
Според Сирийския център за наблюдение на човешките права за около 15 месеца са убити вече над 13 400 души, повечето цивилни. В отговор на репресиите въстанието постепенно се милитаризира.
Само за вчера при нова вълна на насилие в страната са убити 89 души, включително 57 военнослужещи. Това е най-големият брой военни жертви за един ден от началото на протестното движение в Сирия през март миналата година, съобщи Сирийската обсерватория за човешки права.
Сред загиналите има 29 цивилни и трима дезертьори от армията, убити в различни сирийски региони при обстрел на правителствените сили.
Базираната в Лондон организация коментира, че военните жертви са свързани с рязкото увеличение на сблъсъци в страната. Сирийските военнослужещи могат да са уязвими, тъй като не са обучени за улични сблъсъци.