Учени разработват батерии, които да подобрят начина, по който съхраняваме възобновяемата енергия. В ново проучване, публикувано в Nature Communications, екипът от Инженерния университет в Колумбия използва батерии, които комбинират лесно достъпни елементи – калий (K) и натрий (Na), заедно със сяра (S) – за да създадат евтино решение за дълготрайно съхранение на енергия.
Източниците на възобновяема енергия, като вятъра и слънцето, са от решаващо значение за поддържането на нашата планета, но за учените има голямо предизвикателство: не винаги се генерира енергия от тях, когато тя ни е необходима.
За да се възползваме максимално от тези източници, се нуждаем от ефективни и достъпни начини за съхраняване на енергия, така че когато няма вятър или слънцето не грее, да имаме възможност да използваме възобновяемата енергия, която те генерират.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
„Важно е, да можем да удължим времето, през което батериите работят, и да можем да ги произвеждаме лесно и евтино. Правейки възобновяемата енергия по-надеждна, ще се намали зависимостта от изкопаемите горива и ще се създаде по-устойчиво енергийно бъдеще за всички“, каза ръководителят на екипа Юан Янг, доцент по материалознание и инженерство в катедрата по приложна физика и Математика в Инженерния университет в Колумбия, пише TechXplore.
Има две основни предизвикателства с този тип батерии: Те имат нисък капацитет и работата им изисква много високи температури, над 250°C, които се нуждаят от сложно термично управление, като по този начин се увеличава цената на процеса. Предишни проучвания са търсили нова техника за подобряване на тези видове батерии.
Групата на Янг е разработила нов електролит, който да помогне на батерията да съхранява и освобождава енергия.
В допълнение, той позволява на батерията да работи при много по-ниска температура, около 75°C, от предишните дизайни, като същевременно постига почти максималния възможен капацитет за съхранение на енергия.
Екипът в момента е фокусиран върху малки батерии с размер на монета, но тяхната цел в крайна сметка е да разширят мащаба на тази технология, за да съхраняват големи количества енергия. Тези батерии могат да осигурят стабилно и надеждно захранване от възобновяеми източници, дори когато те самите не са налице. Сега екипът работи върху оптимизирането на електролитния състав, пише TechXplore.