Мигрантите, които ще пристигнат от България и Румъния, ще се разочароват, смята Рут Гроув-Уайт от неправителствената организация Мрежа за правата на мигрантите. В Лондон с нея разговаря Мария Савкова.

Какви са страховете на британското общество, свързани с мигрантите от България и Румъния?

Със сигурност, обществото в момента се вълнува от миграцията от Румъния и България. За съжаление е много трудно за британците да разграничат фактите от страховете и потенциалните опасности за това, което може да се случи, когато хората от тези две държави членки на Европейския съюз дойдат.

Наистина, имаме много негативен обществен дебат във Великобритания за потенциалната тежест върху социалната система, работните места, престъпления и ръст на бездомниците. Хората с тревога обсъждат риска от пристигането на граждани на Румъния и България, които очакват да по-добър живот.

Проблемът е, че когато дойдат, ще разберат, че не е лесно и може да изпаднат в зависимост, но мисля, че трябва да се обърне сериозно внимание върху доказателствата за тези страхове. Това, което ни посочва опитът с предишни вълни на миграция, е, че хората искат да работят и голяма част от тях си намират работа, плащат данъци и намират своето място в обществото и съвсем не са товар за сигурността или обществото на Великобритания.

Опитът ни до момента е положителен, но за съжаление британците са притеснени от потенциалното въздействие на новите хора, които ще пристигнат след отпадането на ограниченията.

Обществото се вълнува и от голямата разлика в стандарта на живот тук и в двете държави, които ще получат достъп до пазара на труда и затова, че вашите сънародници вероятно очакват, че тук високоплатената работата им е гарантирана. Всъщност, тук има високо ниво на безработица. но за другите притеснения, поне доколкото аз съм запозната, просто не се обосновават на доказателства. До известна степен, за да сме сигурни какво ще се случи, просто трябва да чакаме.

Мислите ли, че обществото е останало с погрешното впечатление, че до момента ние българите не сме имали никакъв достъп до пазара на труда?

Възможно е това да е една от причините за тревогата в обществото. Правилата, които определят правата на гражданите на държавите-членки, са доста сложни. И тъй като има различни правила за различните държави, които постепенно се присъединяват към съюза и получават поетапен достъп до пазара на труда, всичко това е объркващо за обществото.

Като цяло хората не са запознати кой какво може да прави тук и кои правила се отнасят към него. В общи линии, нашите наблюдения са, че обществото основно се притеснява за напрежение върху социалната система, но това е свързано с доста по-широк дебат - дали достъпът на новодошлите до щедрата социална система на Великобритания не е прекалено лесен.

И наистина, това е най-сериозното притеснение – че социална система на Великобритания е прекалено отворена. Моето мнение е, че доказателствата не потвърждават тезата, че мигрантите пристигат у нас, за да живеят на помощи. Точно обратното. Много по-вероятно е да пристигнат, за да работят. Но общественото мнение е противоположно.

Какво е мнението Ви за новите мерки на премиера Дейвид Камерън, които целят да ограничат измамите със социални помощи?

Ако се вгледаме в мерките, които Дейвид Камерън очерта, те не представляват сериозна промяна на правилата, които съществуват в момента. Вероятно, сега става малко по-ясно какви трябва да са ограниченията, но промяната не е съществена. Може да се приемат като послание до обществото, че правителството разбира тревогата на хората за достъпа на новите мигранти от Европейския съюз до социалната система.

Проблемът, пред който се изправи министър-председателят е, че направи това изявление твърде късно, за да промени посоката на обществения дебат. Ако имаше да казва нещо, трябваше да е по-рано. На този етап, вече е твърде късно да успокои обществото с неясни мерки, които не биха повлияли на достъпа до социалната система.

Какво постигна този дебат?

Мисля, че медийният и политически дебат за миграцията на европейски граждани към Великобритания и особено за българи и румънци, се проведе по много безотговорен начин. Защото в живота си познаваме много българи и румънци, които живеят, работят и създават семейства във Великобритания. Те се интегрират добре в своята общност, наслаждават се на живота тук, плащат данъци и се държат като отговорни граждани, както повечето хора във Великобритания.

Това, което се случи, е, че беше създадено определено подозрение и потенциална враждебност в общностите. А ние нямаме нужда от това. Искаме хората, които пристигат, да се чувстват добре дошли, да имат възможност да живеят в разбирателство в своята общност и с подкрепата на правителството.

Няма да съм изненадана, ако е имало случаи на дискриминация, особено на ниво общност. Особено срещу ромите, защото дебата за тях беше изключително негативен и представен погрешно и той характеризираше целия дебат в негативна светлина, което според мен беше ненужно и безотговорно.

Каква част от мигрантите, които пристигнаха след 2004 г., са напуснали страната?

Вероятно стотици хиляди мигранти от Централна и Източна Европа са си заминали. Данните за миграцията във Великобритания показват, че хората идват за няколко години, работят, обикновено здравно, нископлатен труд, между тях и току-що завършили квалифицирани висшисти с обещаващи кариери, които искат да спечелят пари за кратко време. Те пристигат, работят здраво, плащат данъци, не кандидатстват за помощи и след няколко години си заминават.

Можем да направим заключението, че това е моделът на миграция в общия случай. Някои от тях остават за по-дълго и това е видимо от разрастването на някои общности. Но мисля, че миграционната вълна носи ползи за Великобритания и е пример за значението на свободното движение на хората – идват, живеят, работят. Ползите, обикновено се усещат.

Защо този дебат сякаш е най-важният сред всички останали дебати за британците през последната година?

Всъщност, дебатът за България и Румъния беше използван като лост, който отвори много по-широк дебат за членството на Великобритания в Европейския съюз – как би трябвало да изглежда то в бъдещето и как Великобритания ще участва в режима на свободно движение. Затова, ние смятаме, че дебатът е значим, не само заради правата на българите и румънците, но и за членството на Великобритания в Европейския съюз - как ще изглежда то в бъдещето. Това е много значим момент за Великобритания и се надяваме на положително решение скоро.