Германският председател на Европарламента Мартин Шулц е изправен пред опасността да остане извън евроинституциите, след като срещу него се обявяват и съпартийците му, предаде "ИЮ Обзървър".
Шансовете му за председателския пост на ЕК значително намаляха, след като на евровота Партията на европейските социалисти (ПЕС) получи по-малко от очакваните 191 места. Тя всъщност се оказа втора след консервативната Европейска народна партия (ЕНП) с нейните 221 места.
Десницата посочи кандидатурата на Жан-Клод Юнкер от Люксембург за лидер на ЕК, срещу когото обаче има силна съпротива от страна на влиятелни държави в ЕС. Дори и кандидатурата на Юнкер да отпадне, това не означава, че автоматично в оборот ще се завърти кандидатурата на Шулц за този пост.
"ЕНП едва ли ще позволи това да се случи", коментира "ИЮ Обзървър". "Ако Юнкер отпадне, ЕНП ще предложи нов кандидат като най-голямата група в парламента", заяви полската евродепутатка и бивша комисарка Данута Хюбнер, която е част от ръководството на ЕНП.
Освен това срещу кандидатурата на социалдемократа Шулц се обяви сънародничката му Ангела Меркел - канцлерът на Германия е от противниковия политически лагер.
До скоро шансовете на Мартин Шулц изглеждаха малко по-добри. Но на среща на парламентарна група на ПЕС му е било казано, че трябва да напусне председателския пост на ЕП в началото на юли. Част от депутати, сред които с най-силни позиции са представителите на Франция, Испания и Великобритания, вече не го смятат като подходящ кандидат за този пост. Шулц "загуби част от влиянието си в групата", заяви парламентарен източник пред сайта.
Като утешителна награда екипът на Шулц иска да получи комисарски постове в сферата на икономиката или по външната политика, както и зам-председателски пост на ЕК.
Изданието твърди, че като следващ лидер на парламентарната група на социалистите се очертава италианецът Джани Питела. Причината е силното представяне в евровота на дясноцентристката Демократична партия на премиера Матео Ренци. С нейните 31 депутати тя се оказва най-голямата национално представена лява политическа сила, надминавайки дори германските социалдемократи и британските лейбъристи.
Източници от евродепутатите социалисти предполагат, че групата няма да избере новия си лидер до средата на юли, когато в Страсбург ще се проведе втората сесия на Европарламента.