Преди Втората световна война „македонец“ не е етнографски, а географски термин и преобладаващото мнозинство от македонците преди 1945 г. са се определяли като македонски българи. Това се подчертава в обръщение до американския Конгрес, изпратено от Централното ръководство на Македонските патриотични организации в САЩ – най-старата македонска и българска политическа организация зад Океана, датираща от 1922 г.

Повод стана готвената от група конгресмени резолюция за обявяването на септември 2022 г. за „Месец на македоно-американското културно наследство“. Според авторите на позицията в нея се споменава „македонски език“ и така „напълно пренебрегва приноса на македонските американци, които са имигрирали в Америка преди Втората световна война, и приноса на техните потомци, родени в Америка, които са се идентифицирали и продължават да се идентифицират като БЪЛГАРО-езични македонци“.

„Македонският език“ е част от новата етническа македонска идентичност, която придобива видимост чак след Втората световна война със създаването на етническа македонска държава в рамките на Югославската федерация“, подчертават от МПО в позицията си, цитирана от БГНЕС. Те допълват, че „по подобие на гражданите на Швейцария, македонците представляват редица етнически групи, включително българи, турци, гърци, арумъни (власи), албанци и сефарадски евреи, а българските жители на Македония се определят като български македонци“.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Като отбелязват, че идеята за почитане на македонския принос към развитието на САЩ е добра, те настояват за промяна в текста на резолюцията, защото „запазването на фразата в сегашния ѝ вид би бил „шамар в лицето“ на огромното мнозинство от нашите македонски предци и основатели и поддръжници на МПО, които са дошли в САЩ преди Втората световна война и са се идентифицирали като македонски българи“.