В полумрака на здрача Мартин Едуардс оглежда сенките на древната гора, притаил се в чакало. Той седи неподвижно и гледа с термокамерата си.

Дори зайците изглежда не забелязват ловеца на елени, докато той не се прицели. Дрънкането на пушката му пронизва тишината. Той е убил един от многото диви елени, бродещи в тази гора в Хемпшир, Южна Англия, пише „Асошиейтед прес“.

Едуардс се застъпва за хуманно управление на популацията на елените: убиват се, за да се контролира техният брой и да се гарантира, че няма да завладеят горите и земеделските земи в страна, където вече няма естествени хищници. За такива като него стрелбата по елени е много повече от спорт. Това е необходимост, защото популацията на елени в Англия е излязла извън контрол.

Сега в Англия има повече елени, отколкото когато и да било през последните 1000 години, според Комисията по горите, правителствения отдел, който се грижи за обществените гори в Англия.

Това е имало пагубно въздействие върху околната среда, казват служители. Прекомерното търсене на храна за елени уврежда големи площи от гори, включително млади дървета, както и местообитанията на определени птици. Някои собственици на земя са загубили огромни количества реколта заради елените, а свръхпопулацията означава, че е по-вероятно бозайниците да страдат от глад и болести.

„Ще има повече малки всяка година. Стигнахме до точка, в която фермерите и лесовъдите определено виждат това въздействие“, каза Едуардс, посочвайки някои млади лешникови храсти с полуизядени пъпки. „Ако има твърде много елени, ще видите, че те буквално са изяли цялата растителност до определена височина.“

Експерти по горско стопанство и бизнес твърдят, че унищожаването на елените — и доставянето на месо на потребителите — е двойна победа: помага за възстановяване на баланса на екосистемата и осигурява устойчив протеин с ниско съдържание на мазнини.

Докато еленското месо - червено месо, подобно на постно говеждо, но с по-земен вкус - често се възприема като храна от висок клас в Обединеното кралство, една благотворителна организация го вижда като идеален протеин за тези, които не могат да си позволят да купуват друго месо.

„Защо не използваме това фантастично месо, за да нахраним хората в нужда?“ каза Си Джей Хънт, главен изпълнителен директор на The Country Food Trust, който разпространява ястия, приготвени с диво еленско месо, на хранителни банки.

Бум на популацията заради пандемията

Приблизително 2 милиона елени сега бродят из горите на Англия.

Правителството казва, че местните диви елени играят роля в здравите горски екосистеми, но признава, че тяхната популация се нуждае от управление. То осигурява известно финансиране за решения като изграждане на огради за елени.

Но експерти като Едуардс, говорител на Британската асоциация за стрелба, смятат, че контролът чрез отстрел е единствената ефективна опция, особено след като популациите на елени скочиха по време на пандемията от COVID-19.

Пандемията беше благодат за елените, защото ловците, както всички останали, останаха вкъщи, а пазарът на ресторанти - основният изход за еленско месо в Обединеното кралство - изчезна за една нощ.