Най-малкият мамут, идентифициран някога, е живял на днешния остров Крит преди стотици хиляди години. „Мамутът-джудже” е бил висок 1,13 метра до горната част на черепа и е тежал 310 кг.

Според палеонтолога от Музея за естествени науки в Лондон др. Виктория Херидж, ако трябва да бъде пресъздаден в наши дни, „мамутът от Крит” ще прилича на прегърбено слонче с много по-дебели крайници и на зряла възраст с извити навътре бивни.

Според биолозите „мини-мамутът” е следвал естественото развитие на вида си, изолиран от контакт със себеподобни в продължение на поколения.

Ограниченото жизнено пространство на острова, с намалени ресурси и различни хищници, тласва биологическото развитие на едрите видове бозайници към по-дебри екземпляри. Точно обратната тенденция се забелязва при дребните бозайници, които се развиват на ръст с еволюцията.

Останки от праисторически бозайници-джуджета са откривани и да други острови от Средиземно море, като Сицилия и Малта.

През 1907 г. британски учени намират костни вкаменелости от северната част на Крит, за който години наред се смятало, че са на слон. Екипът на Виктория Херидж доказал, че костите напълно съвпадали със спецификите на откриваните досега мини-мамути.

Предвид доказаният му произход и физически размери, екземплярът от Крит е признат за най-малкия мамут на света с научното наименование „Mammuthus creticus” (Критски мамут).