Най-големият вулкан в света с площ равна на британските острови, е скрит от 145 милиона години под водите на Тихия океан, на около 1500 км източно от бреговете на Япония, установиха американски учени.

"Това е широк и кръгъл купол с площ 450 на 650 км" или повърхност, сравнима с тази на вулкана Олимп на Марс", смятан за най-големия в цялата Слънчева система, съобщават изследователите, предаде БГНЕС. Вулканът, наречен "Масивът Таму", е скрит в центъра на подводна планинска верига, Shatsky Rise, чийто най-висок връх се издига на 3,5 км над нивото на водата, а корените й се намират на около 30 км под повърхността.

За щастие на земляните изглежда, че вулканът е заспал от милиони години, съобщи океанографът от университета в Хюстън, САЩ, Уилям Сейгър, който ръководил изследването. Вулканичното образование беше известно от дълго време на геолозите, но досега те смятаха, че става въпрос за обикновен "мегавулкан" наред с десетина други "вече известни океански плата".

"Масивът Таму" показва, че огромните вулкани, които се намират на други планети от Слънчевата система, имат братовчеди и тук, на Земята. Но разнообразието от подобни вулкани на Земята не е достатъчно добре разбрано, защото тези чудовища са намерили добро място да се скрият – под морето, отбелязват авторите на изследването.