Непал може да се нуждае от между 4 и 5 млрд. долара, за да се възстанови след опустошителните наводнения тази седмица, заяви финансовият министър Сварним Вагле пред Ройтерс в събота. Сумата се равнява на близо една десета от икономиката на страната.

„Първоначалната оценка е между 4 и 5 млрд. долара. Само оценка“, каза Вагле. „Ще са ни необходими много по-малко средства, отколкото след земетресението през 2015 г. Щетите и загубите все още се оценяват.“

Снимка: Reuters

Над 600 души са загинали

В сряда срутване на ледник отприщи огромен поток от скали, лед, кал и отломки, който премина през речните системи в Хималаите. При бедствието в Непал и Тибет, Китай, са загинали повече от 600 души, а над 2000 все още са в неизвестност.

Наводненията са разрушили населени места в пограничния район, отнесли са мостове и пътища и са нанесли щети на големи водноелектрически централи.

Снимка: Reuters

Щетите са по-малки от тези след земетресението през 2015 г.

Вагле не обясни защо очакваните разходи за възстановяване са по-ниски от 9-те млрд. долара, похарчени след земетресението с магнитуд 7,8 през 2015 г. То беше най-тежкото природно бедствие в историята на Непал.

При земетресението загинаха близо 9000 души, бяха разрушени над половин милион домове, а загубите бяха оценени на около една трета от икономиката на страната.

Наводненията в сряда обаче ще нанесат сериозен удар върху икономиката на Непал, която разчита на парични преводи от чужбина, туризъм и хидроенергетика. Засегнати са енергийни проекти, които осигуряват над 12% от националния производствен капацитет.

Снимка: Reuters

Изберете bTV Новините като ваш любим източник в Google