Над 2000 граждани на държави от Европейския съюз са били вербувани от екстремисти за участие в бойни действия в Сирия и Ирак, каза днес говорителят на Европейската комисия Микеле Черконе, цитиран от ИТАР-ТАСС. По думите му всяка държава членка на ЕС е длъжна да полага усилия за борба с екстремизма.

Великобритания не възнамерява да участва във военната операция на САЩ срещу екстремистите от "Ислямска държава", пише в сайта си в. "Гардиън", позовавайки се на източник от британското правителство.

"Въздушни удари или каквато и да била друга форма на военна намеса не са наш приоритет. За момента такава възможност даже не се е обсъждала", заяви източникът. Освен това Великобритания не е получавала молба от САЩ за пряко военно съдействие и поради това не разглежда такава възможност, добави той.

Ирак обаче разположи днес войски, подготвяйки операция за разбиване на продължаващата над два месеца обсада на град Амерли от джихадистите от "Ислямска държава", съобщи АФП, позовавайки се на източници от иракските сили.

От две седмици жителите на Амерли - предимно етнически туркмени, изповядващи шиитството, настояват за военна намеса, твърдейки, че запасите им от храна, вода и лекарства привършват. Те се страхуват също от клане, ако джихадистите превземат града предвид етническото и религиозно прочистване, което ИД извършва в контролираните от нея райони.

Германия обсъжда със САЩ и други международни партньори възможни военни действия срещу сунитската джихадистка групировка "Ислямска държава" в Сирия, но няма да участва в никакви военни действия там, предаде Ройтерс, като се позова на говорител на германското министерство на външните работи.