Общо 156 държави се включиха в Световния ден за чистене. По първоначални данни в кампанията са се включили десетки милиони хора, като целта е да бъдат ангажирани 5 процента от населението на света.
Заради часовата разлика, вече има държави, където почистването е приключило, има и такива, където то тепърва ще започва.
Парижкото сити се включи в кампанията
Сред най-активните страни е Франция, където се включиха над 3 милиона доброволци. В Париж избраха да започнат ден по-рано, за да привлекат вниманието на банкери и бизнесмени, преди да е започнал уикендът.
1200 акции бяха организирани в цяла Франция.
Вчера в акцията в елитния квартал „Дефанс” се включиха и хора със скъпи костюми, а важното е, че даже и тези, които останаха странични наблюдатели, вероятно няма отново да си хвърлят фасовете пред входовете на скъпите офиси.
Тук работят около 180 хиляди души. Те са бизнесмени, компютърни специалисти, финансисти, застрахователи. Част от тях приеха предизвикателството и влязоха в доста нетипична за тях роля - на почистващи доброволци.
Никой не изглеждаше разочарован от необичайно прекараната обедна почивка.
За една по-чиста река Рейн
Германия също се включи в голямото чистене днес. Точно в 10 ч. местно време милиони хора в 44 града в Германия, въоръжени с ръкавици и чували, дадоха старт на голямо чистене. Бяха почистени тонове боклуци.
Една от основните цели на организаторите е да бъдат почистени бреговете на река Рейн. От началото й в Швейцария до края в Холания.
„Всяка година 1 милион килограма по Рейн се вливат в моретата. Въпреки, че реката минава през развити страни като Швейцария, Лихтенщайн, Австрия, Франция, Германия и Холандия, боклукът е огромен”, коментира организаторът Томас де Грооте.
Посланието на организаторите е, че не тоновете събран боклук в днешния ден са най-важното, а отговорността, който всеки един от нас трябва да възпита към природата. Вече има и дата и за следващо почистване на Рейн това ще се случи на 14 септември 2019 г.