Президентът Владимир Путин се обърна към руската общественост в обръщение, което продължи почти два часа. В речта си той направи редица твърдения относно войната в Украйна и отправи остри критики към западните държави.

Би Би Си разгледа някои от твърденията му.

Снимка: EPA

"Нацисткият режим, който се установи в Украйна след 2014 г.“

Владимир Путин неведнъж е отправял твърдения за „неонацистки режим“ в Украйна като оправдание за нахлуването на Русия в страната.

На последните парламентарни избори в Украйна през 2019 г. подкрепата за крайнодесни кандидати беше 2%, което е далеч по-малко, отколкото в много други европейски държави.

Трябва да се отбележи също, че президентът Володимир Зеленски е евреин и членове на семейството му са загинали по време на Холокоста. Но в Украйна има крайно десни групи - най-известната е полк "Азов". Батальонът е обвиняван в извършване на изтезания и военни престъпления, както и за връзка с неонацистката идеология.

Отрядът със специално предназначение „Азов“ е създаден, за да се противопостави на подкрепяните от Русия сепаратисти, които завземат райони в Източна Украйна през 2014 г., и впоследствие е включен в състава на украинската армия.

Снимка: EPA

„Една от бригадите на украинските въоръжени сили... получи името "Еделвайс", подобно на дивизията на Хитлер“

Тук Путин направи сравнение между украинска армейска част и Първа планинска дивизия на нацистите, която е имала цветето еделвайс на знака си и е извършила военни престъпления през Втората световна война.

На 14 февруари Зеленски връчи на 10-а отделна планинска щурмова бригада почетното звание „Еделвайс“. На следващия ден руското министерство на външните работи изтъква това като „доказателство“ за нацистите в Украйна в съобщение в Туитър.

Но цветето еделвайс, което расте в алпийските райони, е използвано като символ и от други европейски планински военни подразделения, включително хърватската планинска спасителна служба, генералите от швейцарската армия и 21-ва стрелкова бригада в Полша.

Дори в Русия е имало специално подразделение, наречено "Еделвайс". През 2011 г. това звание е дадено на 17-ия отряд със специално предназначение на Росгвардия. През 2016 г. името е променено на Авангард.

Снимка: EPA

"Спомняме си и опитите на киевския режим да се сдобие с ядрено оръжие, защото те говореха за това публично“

Няма доказателства, че Украйна се е опитала да се сдобие с ядрени оръжия, а Владимир Путин, който и преди е правил това твърдение, не предостави такива, пише в анализа си Би Би Си.

Когато беше част от бившия Съветски съюз, ядрените оръжия бяха разположени в Украйна, но през 1994 г. Украйна подписа Договора за неразпространение на ядрените оръжия и се отказа от тях в замяна на гаранции за сигурност.

През 2021 г. украинският посланик в Германия предположи, че ако Украйна не може да се присъедини към НАТО, може да се наложи да преразгледа статута си на страна без ядрени оръжия.

През 2022 г. президентът Володимир Зеленски заяви, че макар Украйна да се е отказала от ядрения си потенциал, тя няма сигурност. Украинското правителство обаче не е изразявало намерение да се сдобие с ядрени оръжия, а в документа за военна стратегия, публикуван през 2021 г., те не се споменават.

Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) заявява, че не е забелязала в Украйна признаци на „отклоняване на ядрен материал, предназначен за мирни дейности, за други цели“.

Снимка: EPA

"БВП през 2022 г. е намалял само с 2,1% и ще ви напомня, че през февруари или март те прогнозираха срив на руската икономика“

Владимир Путин е прав, че руската икономика се е свила с по-малко от очакваното.

Руската статистическа агенция твърди, че икономиката, измерена чрез БВП, се е свила с 2,1%, което е близо до оценката от 2,2% в последния доклад на Международния валутен фонд (МВФ).

Това свиване все още я прави най-зле представящата се страна в списъка на МВФ, но организацията потвърждава, че тя се е свила с по-малко от очакваното. МВФ заяви, че руската търговия се пренасочва към държави, които не прилагат санкции срещу нея.

Индия и Китай, например, са се превърнали в най-големите купувачи на руски петрол, тъй като западните държави ограничават покупките и налагат санкции. През юли 2022 г. МВФ прогнозираше 6% свиване на руския БВП на годишна база.

Снимка: EPA