Канада обяви ответни мита срещу САЩ. Министър-председателят Джъстин Трюдо определи „широкообхватни“ мита от 25%, които засягат американски стоки на стойност 155 млрд. канадски долара - от бира и вино до домакински уреди и спортни стоки.

Този ход бележи началото на търговска война между двете съседни страни, след като американският президент Доналд Тръмп наложи 25-процентови мита върху канадския и мексиканския внос в САЩ и допълнителни 10% върху Китай.

Трюдо заяви, че „няма да отстъпи в защита на канадците“, но предупреди за реални последици за хората от двете страни на границата.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Ние не искаме да сме тук, не сме искали това“, каза той на пресконференция късно в събота, цитиран от Би Би Си.

Канадският министър-председател добави, че митата върху американски стоки на стойност 30 млрд. щ. д. ще влязат в сила във вторник, а други 125 млрд. щ. д. - след 21 дни, за да се даде време на канадските фирми да се приспособят.

Отговорът на Трюдо е насочен към стоки, сред които американска бира, вино, бърбън, плодове и плодови сокове, зеленчуци, парфюми, дрехи и обувки, както и домакински уреди, спортни стоки и мебели.

Дървеният материал и пластмасите също ще бъдат обложени с налози, а нетарифните мерки, които се разглеждат, са свързани с критични минерали и обществени поръчки.

Икономисти предупредиха, че въвеждането на таксите върху вноса от страна на САЩ и реакцията на Канада, както и на Мексико и Китай, може да доведе до повишаване на цените на широка гама продукти за потребителите.

Митото е вътрешен данък, който се налага върху стоките при влизането им в дадена страна, пропорционален на стойността на вноса.

Перспективата за въвеждане на по-високи мита върху вноса в САЩ тревожи много световни лидери, тъй като това ще оскъпи продажбата на стоки в най-голямата икономика в света.

Митата обаче са основна част от икономическата визия на Тръмп. Той вижда в тях начин за развитие на американската икономика, защита на работните места и увеличаване на данъчните приходи - а в случая и за прокарване на политически действия.

Канада, Мексико и САЩ имат дълбоко интегрирани икономики, като ежедневно през границите им преминават промишлени стоки на стойност около 2 млрд. долара.

Канада е най-големият чуждестранен доставчик на суров петрол за Америка. Според последните официални данни за търговията 61% от петрола, внесен в САЩ между януари и ноември миналата година, е с произход от Канада.

Въпреки че върху канадските стоки, внасяни в САЩ, е наложено 25% мито, за енергията от Канада се прилага по-ниска 10-процентова тарифа.

В събота Белият дом заяви, че въвеждането на митата е „необходимо, за да се потърси отговорност от Китай, Мексико и Канада за техните обещания да спрат потока от отровни лекарства в Съединените щати“.

Но канадският премиер отхвърли предположението, че общата граница представлява проблем за сигурността, като заяви, че по-малко от 1% от фентанила, влизащ в САЩ, идва от Канада.

Той допълни, че по-малко от 1% от нелегалните мигранти влизат в САЩ през границата и че митата „не са най-добрият начин, по който всъщност можем да работим заедно, за да спасяваме животи“.

Доналд Тръмп се закани да увеличи още повече митата, ако страните предприемат ответни мерки на неговите мита, както направи Канада.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK