Европол оценява нивото на заплаха от тероризъм и екстремизъм на територията на Европейския съюз като „повишено“. В позиция до bTV от организацията посочват, че „терористичните мрежи ще се възползват от засилената информационна среда чрез измами и дезинформация, подпомагани от изкуствен интелект“.
Тихият фронт на технологичната война е тема на „bTV Репортерите“ тази вечер. Война, която понякога изглежда като игра на боулинг – но с реални последици и човешки животи, повалени като кегли.
На фона на глобалните конфликти различни послания се отправят към света – от съюзници, за които войната изглежда като стратегическа игра, до противници, които са готови на всичко, за да защитят позициите си. „Тръмп трябва да знае, че сме оборудвани с най-модерните способности, за да се сражаваме в продължение на години“, заявява представител на Иран.
В подобен конфликт между големи сили последствията могат да засегнат целия свят. Според военния анализатор и журналист Руслан Трад Европа е сред основните мишени на подобни операции. „Определено Европа е една от приоритетните цели на такива информационни операции“, посочва той.
Експертите предупреждават, че дезинформацията и пропагандата се превръщат в ключово оръжие в съвременните конфликти. „Първо се атакува истината, после се атакува инфраструктурата и накрая се атакува общественият ред“, обяснява проф. д-р Илин Савов, международен експерт по киберсигурност.
Подкопаването на фактите и манипулирането на информацията са част от т.нар. хибридна война. „По време на война пропагандата е много важна. Това е смисълът на термина хибридна война“, казва д-р Никола Тулечки, основател на организацията „Данни за добро“.
В новия филм на „bTV Репортерите“ журналистът Антоан Златков и операторът Огнян Кръстев повдигат завесата и показват какво стои зад информационните атаки и как хибридната война може да удари по-мощно от най-модерната ракета.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK


