Новият десети Европейски парламент от 16 юли вече е факт. Вече има и своя нов стар председател – малтийката Роберта Мецола отново ще го управлява през следващите 2 години и половина. Европейската народна партия (ЕНП) и социалистите и демократите остават най-многобройни.

Каква е атмосферата в пленарната зала и как се вписват българските евродепутати през първата пленарна сесия в Страсбург?  

Тази седмица се избират двама от шефовете на две от трите основни европейски институции.

Вчера беше избрана Роберта Мецола начело на единствената институция, която се избира директно от европейските граждани – Европейския парламент.  Утре, 18 юли, предстои много ключов вот – евентуален втори мандат за Урсула фон дер Лайен начело на Европейската комисия, но преизбирането ѝ остава несигурно.

А българските евродепутати днес ще участват в гласуването на много ключова резолюция и единствената за тази пленарна сесия – за подкрепата за Украйна.

„И в този мандат има огромно мнозинство за подкрепа на жертвата Украйна от агресията на Руската федерация. Има всякакви гласове, но те са маргинализирани в Европейският парламент, ще има и т.нар. санитарен контрол от партии. Така ще пазим ЕС от тези сили, които са дошли тук, за да го разрушат отвътре“, каза Андрей Ковачев от ЕНП.

А ако утре Урсула фон дер Лайен не бъде избрана за втори мандат като председател на ЕК, Илхан Кючюк от „Обнови Европа“ предупреди за възможни предстоящи проблеми.

„Тежка институционална криза: Няма да има ревизиране на бюджета, ще започне разговор за бъдеща многогодишна финансова рамка – оттам нататък кой ще защитава интереса на България? По време на предизборната кампания ние от ДПС казахме „Европа е пълна с бюрокрация“. Ако има нещо, за което съм съгласен с хората, които критикуват европейския проект, то това е точно темата за бюрокрацията“, заяви Илхан Кючюк от „Обнови Европа“.

Освен бюрокрация, Европарламента се опитва да се справи и с корупцията.

„Аз подхождам към институцията и към колегите си тук с идеята, че не са въвлечени в корупция. Евродепутат може да бъде корумпиран от лобисти, външни сили – наясно сме, че Путин например дълго време е финансирал партии в Европа, така че това са начините“, обясни Никола Минчев от „Обнови Европа“.

„Помощта за Украйна не е чак такава разделителна линия, защото нашата позиция е спирането на военната помощ за Украйна, иначе  хуманитарна и всякаква друга подкрепа – естествено, че ние сме „за“. Мога да кажа, че 95% от това, за което ние настоявахме в нашата кампания, сега е в приоритетите на групата на социалистите и демократите. Това за мен е удовлетворените и нашия диалог продължава“, каза Кристиан Вигенин от Групата на прогресивния алианс на социалистите и демократите.

Той обясни още, че няма да подкрепи втори мандат за Урсула фон дер Лайен начело на ЕК.

„Европа има проблеми, които трябва да бъдат решавани спешно, има нужда от силни лидери, а Урсула фон дер Лайен не е такъв. Нека партиите, които имат мнозинство, да поровят по-дълбоко в тяхната база от кадри и да предложат нещо по-различно. Търсим промяна“, каза Станислав Стоянов от „Европа на суверенните нации“ (ЕСП).