ЕС предлага ускорен път на приемане на Украйна. Това заяви ръководителят на ЕК Урсула фон дер Лайен на срещата си с президента на страната Володимир Зеленски.

Украйна получи специален въпросник, който е стъпка към предоставянето на статут на кандидат-член на ЕС, предаде ВВС.

Урсула фон дер Лайен увери Зеленски, че ЕС ще подкрепи Украйна, за да гарантира, че приемането й ще отнеме „седмици, а не години“.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Русия ще изпадне в икономически, финансов и технологичен упадък, докато Украйна върви към европейското бъдеще, това виждам“, каза председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен пред президента на Украйна Володимир Зеленски.

Получавайки въпросника в плик, Зеленски увери журналистите, че ще бъде готов след седмица.

Жозеп Борел, върховният представител на ЕС за външната политика, добави, че повече от 7 милиона евро са били отпуснати за събиране на доказателства за военни престъпления пред Международния наказателен съд.

Борел увери Зеленски, че в най-скоро време делегатите на ЕС ще се върнат в Киев, и призова колегите си да последват примера им. 

В израз на солидарност с Украйна председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и първият дипломат на Съюза Жозеп Борел пристигнаха в Киев, за да се срещнат с президента Володимир Зеленски. 

Мястото на срещата се пази в тайна от съображения за сигурност.Публикувани бяха обаче снимки на двамата на гарата в полския град Пшемисъл, откъдето отпътуваха за Украйна.

Преди срещата двамата посетиха Буча, където цивилните жертви на руската агресия са над 300. 

  • „Ние усещаме, че ще стане нещо лошо, но не знаем какво точно“
  • Руските военни се похвалиха, че са „освободили“ ново селище в Луганска област
  • Зеленски: Готови сме на силно взаимноизгодно споразумение със САЩ за инвестиции и сигурност
  • Кога ще се срещнат Доналд Тръмп и Владимир Путин?
  • Британският посланик у нас: Готови сме да изпратим военни сили в Украйна, ако това е необходимо
  • Източници от преговорите за Украйна: Русия е склонна да се раздели с 300 млрд. долара от замразените активи
  • НС със специална декларация: България няма да праща войски в Украйна
  • САЩ и Украйна продължават преговорите по споразумението за минералите
  • Реакции след изказване от румънския кабинет, че Русия иска от САЩ НАТО да се изтегли от Източна Европа
  • Фаворитът за германски канцлер е шокиран, че Тръмп е приел наратива на Путин