Международният валутен фонд излезе с мрачна прогноза за възстановяването на световната икономика от финансовата криза, като намали в доклада си прогнозите за нейния растеж за 2012 г. и за 2013 г. на съответно 3,3 процента и на 3,6 процента, предаде Франс прес.

В доклада се предупреждава, че безработицата ще се задържи висока на много места по света. Посочва се, че рисковете от влошаване на състоянието на световната икономика са нараснали и са значителни.

"Ключово важният въпрос е дали световната икономика преминава само през нова зона на сътресения или настоящото забавяне може да се задържи за по-дълго", се казва в документа.

Петролът с покачването на цените си поддържа растежа на страните износителки от Близкия изток и от Северна Африка, но там пък вносителите на петрол страдат заради несигурността, свързана с периода след Арабската пролет.

Като цяло регионът на Близкия изток и Северна Африка, простиращ се от Иран до Мавритания, ще бележи растеж от 5,3 процента през 2012 г.

БВП на страните износителки на петрол би трябвало да се увеличи на 6,6 процента срещу 3,9 процента през 2011 г. благодарение на отскока на либийската петролна промишленост, която беше спряла работа през 2011 г. по време на въстанието срещу Муамар Кадафи.

За сметка на това страните вносителки на петрол ще имат растеж от само 1,2 процента през 2012 г. срещу 1,4 процента през 2011 г. Това се дължи на политическата несигурност, последвала Арабската пролет и на нулевия растеж на техните основни търговски партньори.

За 2013 г. районът на Близкия изток и на Северна Африка ще отчете растеж от 3,6 процента, като 3,8 процента ще бъде растежът на страните износителки на петрол, а 3,3 процента на страните вносителки. Сирия не влиза в сметките заради войната.

В доклада се посочва, че рисковете за страните-износителки на петрол са свързани най-вече с цената на петрола и световния растеж.

Държавните разходи на тези страни са достигнали такива нива, че рязък спад на цените на петрола може да разтърси бюджетите им.

За страните с по-малко петрол или с никакъв петрол се посочва, че страдат от недостиг на туристи и на преки чужди инвестиции, предизвикани от несигурността и размириците, обхванали части от региона.