Базираната в Ливан групировка „Хизбула“ не веднъж предупреди, че е напълно готова да се бие срещу Израел. От своя страна Тел Авив заяви, че ако групировката се намеси ще унищожи съседа си.
След нахлуването на „Хамас“ в Израел на 7 октомври еврейската държава засили присъствието на въоръжените си сили по северната граница с Ливан, където оперира „Хизбула“. Групировката и израелската армия вече на няколко пъти разменят огън по браздата, което поражда опасения, че може да бъде отворен втори фронт срещу Израел.
Този сценарий може да облекчи натиска върху „Хамас“ и обсадените цивилни в Газа, но би бил опустошителен за Ливан, а Израел би платил висока цена, казаха анализатори пред Ал Джазира.
Войните между „Хизбула“ и Израел
През юли 2006 г. „Хизбула“ залови двама израелски войници на своята граница, което предизвика масиран военен отговор от страна на Тел Авив. Войната продължи 34 дни и доведе до смъртта на повече от 1100 ливански граждани и 165 израелци.
Според Международния комитет на Червения кръст Израел е унищожил или повредил около 30 000 домове, 109 моста и 78 медицински заведения.
Тогава групировката е разполагала с 3000 до 5000 изтребители и ракети с малък обсег.
Но през последните 17 години „Хизбула“ значително подобрява военния си капацитет. „Днес „Хизбула“ има способността да нанесе най-големите щети на Израел“, сочат експерти.
Колко силна е „Хизбула“ днес?
Групировката разполага с най-малко 60 000 бойци. Също така е увеличила своя запас от ракети от 14 000 през 2006 г. до около 150 000 към днешна дата.
Повечето са с малък обсег. „Хизбула“ разполага и с ирански прецизни ракети с обсег от 300 км. Отрядът на „специалните сили“ на „Хизбула“ е трениран да проникне в Израел в случай на война.
Ранда Слим, директор на Програмата за разрешаване на конфликти в Института за Близкия изток посочи, че сирийската война – където „Хизбула“ се намеси на страната на президента Башар ал-Асад – позволи на групировката да подобри бойните си способности.
„В Сирия, която беше продължителна война, те придобиха нови умения по отношение на бойни действия в градски условия. Техните разузнавателни системи се подобриха много“, каза тя.
Колко вероятна е война между „Хизбула“ и Израел?
Въпреки че граничните обстрели между Израел и „Хизбула“ не са необичайни, Слим смята, че днес има по-голям риск от ескалация.
Тя посочи, че „Хизбула“ и Иран може да решат да отворят втори фронт срещу Израел в зависимост от нивото на зверствата, извършени в Газа.
„Ако „Хамас“ е на път да бъде унищожен, „Хизбула“ може да се намеси“, добави тя.
„Иран набира привърженици, за да състави своята „ост на съпротивата“, която сега е сплотена машина“, каза Слим.
„Хизбула“ говори за тази идея – наричайки я обединение на фронтовете – което е като член 5 от НАТО: атака срещу един е атака срещу всички. Не мисля, че това е било така в миналото“, категорична бе тя.
Други експерти смятат, че Иран и „Хизбула“ ще проявят сдържаност, въпреки нарастващото напрежение. „Хизбула“ служи като основно възпиращо средство срещу евентуални планове на Израел и САЩ да атакуват Иран“, смята Никълъс Бланфорд, експерт по „Хизбула“ в Атлантическия съвет.
Той обаче не изключи възможността за война. По думите му Иран все още може да активира своите сили срещу Израел, ако прецени, че сега е най-подходящият момент да атакува.
САЩ са наясно с риска и изпратиха два самолетоносача в Източното Средиземноморие, за да възпрат подкрепяните от Иран групировки да атакуват Израел.
Може ли Хизбула да победи Израел?
Според Слим „Хизбула“ има капацитета да нанесе сериозни щети на Израел, но не и да спечели война срещу еврейската държава.
По думите ѝ групировката може опустоши някои от важните инфраструктури на страната и основните електрически мрежи, но в крайна сметка Израел ще превърне по-голямата част от Ливан в руини.
„В Сирия войната беше различна. „Хизбула“ се биеше срещу различни милиции – финансирани от някои арабски правителства, но те не бяха нищо в сравнение с израелската армия“, подчерта Слим.
Следете всички събития в нашия онлайн репортаж: