Младите румънци днес живеят с усещането, че творят новата история на страната си. Много от излезлите да протестират черпят вдъхновение от родителите си, който преди 25 години участваха в студентските протести срещу победата на Фронта за национално спасение на президента Йон Илиеску в парламентарните избори.

„Сега има много политици, които не работят за хората, а за себе си. Има много корупция, много пари се потъват някъде. Всички тези неща ядосаха много хора. И младите излязоха, за да заявят това на висок глас”, така Мариан Мутану, лидер на студентското движение през 1990 г. определи протестните действия, които разтърсиха северната ни съседка през последната седмица, пред камерата на bTV.

Според него хората, които са на улицата днес са „ядосани на всички”. Нито едно решение не е добро за тях. Не харесват нищо и никого, защото всички варианти им се струват лоши, коментира той.

По думите на лидера на студентското движение „винаги съществува опасност. Винаги. Винаги, когато невинни хора се обединят, за да поискат нещо, без да са организирани, има опасност някой да дойде и да ги подведе”. Мутану открива общите черти между България и Румъния в това, че и в двете страни хората обичат честността и нормалния живот.

Според експерти „отприщването” на масовите протести е резултат от трупано недоволство през годините. Въпреки изключителните успехи на правосъдната система в Румъния и над 300-те души от най-високите етажи на властта, които са били арестувани, повдигнати са им обвинения или са лишени от свобода, много от румънците остават недоволни от направеното в борбата с корупцията и злоупотребите в страната.