Над 300 000 българи на възраст между 15 и 29 години не работят, не учат и не получават професионална подготовка
„Изгубено поколение” от близо 14 милиона неработещи и неангажирани по какъвто и да е начин млади европейци костват на държавите-членки на ЕС разходи в размер на 153 млрд. евро годишно – 1,2 % от БВП на Общността. Това сочат резултатите от пан-европейско изследване, публикувано днес от агенцията на изследователската агенция на ЕС Eurofound, данните от което са изнесени от британския ежедневник „Гардиън”.
Докладът на Eurofound разкрива, че младите хора на възраст между 15 и 29 години, които не работят, не учат и не получават професионална подготовка, са достигнали рекорден брой и костват средно по 3 млрд. евро на седмица в социални помощи и изгубена производителност.
„Гаридън” цитира мнение на Организацията за Икономическо сътрудничество и Развитие (ОИСР) според което „Европа се проваля в изпълнението на ангажиментите по социалния договор” с младите и растящото разочарование от политическата система може да достигне нива, близки до тези, провокирали бунтовете в Северна Африка, по време на „Арабската пролет”.
Изследването на Eurofound ще бъде представено официално днес от кипърското председателство на ЕС и според британския ежедневник подкрепя опасенията, изказани от ОИСР: политическата ангажираност и доверието са много по-ниски сред групата неработещи и необразоващи се млади, отколкото сред тези които работят и учат.
„Последствията от изгубеното поколение са освен икономически и обществени, заради риска младите хора да се изключат от демократично участие в обществото”, предупреждава доклада на Eurofound.
Според данните на доклада за България за 2011 г. – 316 901 младежи, на възраст между 15 и 29 години, не работят, учат или получават професионална подготовка или 24,6 % от всички представители на възрастовата група. Според изчисленията на Eurofound тяхната издръжка коства на държавата годишно приблизително 1,3 млрд. евро (1 272 066 372 евро) или 3,31 % от БВП на България. През 2008 г. в началото на световната икономическа криза в тази група са попадали 18,5 % от българските младежи.