На по-ниско заплащане и незадоволителна работа се съгласяват младите италианци като временно решение за преодоляване на икономическата криза и избягване на
безработицата. Това сочи проучване на Висшия институт за философски, юридически и социални дисциплини "Джузепе Тониоли" в Милано, направено сред 4500 младежи.
Едва 20% от работещите италиански младежи са напълно удовлетворени от работното си място, докато 25% от анкетираните намират малко или никакво удовлетворение от полагания труд. В Южна Италия тази неудовлетвореност достига един на всеки трима млади хора.
Цели 55% от анкетираните са недоволни от размера на заплатата си. Сред висшистите от това страдат 52%.
Въпреки това младите италианци не се отказват лесно от работните си места. От напусналите 46,1% са го направили поради изтичане на трудовия договор, а по-малко от 15% са се отказали поради недоволство и без да си намерят предварително нова работа. Над 35% са напуснали, след като са си намерили нова и по-добра работа.
Данните сочат още, че 48,9 на сто от младите хора са готови да си търсят работа в чужбина, докато 20 процента не желаят да напускат Италия. В северната част на страната повече от 52% от младото население е обърнало поглед към чужбина. Тенденцията е по-изявена при мъжете, докато само една трета от жените би се решила да напусне страната.
Променя се и подходът на младите хора при търсене на работа. Макар 70 процента от анкетираните да отговарят с "да" на въпроса дали ще използват класическия метод с разпращане на биографичните си справки по предприятия и учреждения, вече 53% виждат интернет като основен инструмент за намиране на работа.
Само 36% от анкетираните ще търсят услугите на бюрата по труда, 40% ще се осланят на семейните познанства, а 30% смятат да пуснат обяви във вестниците.
Според проучването младите хора под 30-годишна възраст, които нито работят, нито учат са 20%. Те са описани като "немотивирани и разочаровани" младежи, които не са в състояние да планират положително своето бъдеще, тъй като го виждат изпълнено с рискове и неизвестност.