Нужни са по-специфични мерки за справяне с мигрантската криза в Европа. Това заяви министърът на външните работи Даниел Митов по време на участието си в Стратегическия форум в град Блед, Словения, министър Даниел Митов, съобщиха от МВнР.
По думите му трябва да се намери механизъм, по който да се разграничават бежанците, нуждаещи се от закрила и икономическите мигранти. Външният министър на Словения Карл Ерявец от своя страна потвърди сходните позиции на България и Словения що се отнася до Сирия, ИДИЛ и Западните Балкани.
Темата за миграцията бе сред акцентите в разговора между министър Митов и заместник-помощник държавният секретар на САЩ Хойт Брайън Ий. „Имаме силна гранична охрана, изграждаме и съоръжение на границата с Турция за спиране на потока нелегални мигранти.
Българският парламент по инициатива на българското правителство вече е предприел мерки за повишаване на наказанията за трафик на хора и каналджийство. Сътрудничим си с всички държави в борбата с нелегалния трафик", коментира министър Митов по време на срещата. Външният министър наблегна и върху идеята, че трябва да засили борбата с причините за засилената миграция, а не само с последствията от нея.
„ЕС никога няма да бъде завършен без страните от Западните Балкани. Наша отговорност е да работим с тях, да създадем среда, в която да развиваме общи транспортни, енергийни и други инфраструктурни проекти“, заяви министър Даниел Митов по време на участието си във форума.
Той се провежда за десета поредна година, а сегашното издание е под надслов „Новите партньорства”. Българският външен министър взе участие в панела на тема „Западните Балкани: регион в центъра на геостратегически дебати”, като отбеляза, че с годините срещата в Блед се е превърнала в една от най-добрите форми за диалог по актуалните теми на района. Първият дипломат на страната посочи, че основен
приоритет за България е европейската интеграция на Западните Балкани
По думите му европейското бъдеще на тези държави би гарантирало устойчива демокрация и би ги отдалечило от възраждащите се тоталитарни и авторитарни тенденции в глобален мащаб.
Даниел Митов коментира още, че присъединяването на страните от региона в общия европейския енергиен съюз е от основно значение. В контекста на променящите се маршрути на мигрантските потоци, външният министър акцентира върху нуждата от включване на Западните Балканите в общите европейски мерки за справяне с проблема.
„Вярно е, че Европейският съюз често е обвързан с твърде тежки процедури. Но точно в тях се крият много важни истини – тези процедури са пътят за достигане на общите ценности, които ЕС споделя“, заяви Даниел Митов.
Той коментира, че част от ангажиментите относно спазването на тези процедури естествено са на ЕС, но политическите елити в страните от Западните Балкани са главните отговорници за това държавите им да ги налагат и по този начин да станат част от общото европейско семейство. „Ние ще направим всичко възможно, за да им помогнем на всяко ниво. Регионалните съюзи като ПСЮИЕ също са важен фактор в случая“, обясни още външният министър.
В рамките на участието си в Стратегическия форум в Блед първият дипломат на страната проведе и няколко работни срещи – с президента на Словения Борут Пахор, с външния министър на страната Карл Ерявец, както и със заместник-помощник държавния секретар на САЩ Хойт Брайън Ий. По време на разговорите министър Митов акцентира върху темите, свързани със ситуацията в Украйна, Близкия изток, заплахата от т.нар. Ислямска държава и засилените мигрантски потоци.
При срещата си с президента Пахор Митов подчерта нуждата от преразглеждане на Дъблинските споразумения, както и на споразуменията за реадмисия.
В рамките на разговора между Митов и Хойт Ий бе отбелязана необходимостта от повишаване на енергийната сигурност както на България, така и на региона. „Енергийната диверсификация е ключов елемент за българското правителство и в този смисъл разнообразяването на източниците и трасетата за доставка на природен газ е наш приоритет“, заяви министър Митов.
„Отчитаме важността на „Южния газов коридор” и всички свързани проекти“, допълни той, като подчерта значението, което страната ни отдава на изграждането на интерконектора между България и Гърция. Хойт Йи отбеляза на свой ред, че за сигурността и стабилността на България е особено важно постигането на икономически растеж.
Даниел Митов и Хойт Ий потвърдиха готовността си за утвърждаване на стратегически отношения между България и САЩ, като се обединиха около тезата, че задълбочаването на двустранните контакти трябва да продължи.