Преди десетилетие мистериозен кратер се появи в руската Арктика, образувайки огромна назъбена дупка, широка стотици метри, потъваща в мастилена бездна. Беше заобиколен от огромни парчета пръст и лед, свидетелство за насилствените процеси, които го създадоха, съобщава CNN.

От 2014 г. повече от 20 такива кратера са експлодирали в отдалечения пейзаж на полуостровите Ямал и Гидан в северозападен Сибир - последният от които беше открит през август.

Кратерите едновременно заинтригуваха и объркаха учените, които прекараха години в опити да разгадаят как са избухнали. Появиха се поредица от хипотези, включително по-диви теории като удар на метеор или дори извънземни.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Сега екип от инженери, физици и компютърни учени казват, че са намерили ново обяснение. Техните констатации, изложени в проучване, публикувано миналия месец, предполагат, че това е смесица от причинено от човека изменение на климата и необичайна геология на региона.

Учените вече бяха на общо мнение, че кратерите се образуват, когато газове, уловени под тундрата - включително загряващ планетата метан - се натрупват под земята, причинявайки появата на могила на повърхността. Когато налягането отдолу надхвърли силата на земята отгоре, могилата експлодира, изкарвайки газове.

Това, което все още подлежи на дебат, са по-специфичните механизми за това как се изгражда налягането и откъде точно идва газът.

Екипът зад новото изследване реши да подходи към въпросите като детективска работа, каза Ана Моргадо, автор на изследването и химичен инженер в университета в Кеймбридж.

Те първо обмислят дали експлозиите може да са химически реакции, но това бързо е изключено. „Няма доклади за нищо, свързано с химическо изгаряне“, каза Моргадо. Тогава трябваше да е физическо, каза тя пред CNN, „като помпане на гума“.

Това, което откриха изследователите, се върти около сложната геология на този специфичен участък от Сибир.

Става така: под земята има смесица от почва, скали и утайки, държани заедно от лед. Под него се намира слой от „метанови хидрати“, твърда форма на метан. Между двете са поставени необичайни джобове с дебелина около метър от солена, незамръзнала вода.

Тъй като изменението на климата води до по-високи температури, горният слой на почвата се топи, което кара водата да се стича надолу през вечната замръзналост и в криопега, просмуквайки се в този солен слой, според изследването.

Проблемът е, че няма достатъчно място за допълнителната вода, така че криопегът се издува, налягането се увеличава и земята се разрушава, изпращайки пукнатини на повърхността. Тези пукнатини причиняват бърз спад на налягането в дълбините, увреждайки метановите хидрати и причинявайки експлозивно освобождаване на газ.

Този сложен танц между топящата се вечна замръзналост и метана може да продължи десетилетия, преди да се случи експлозия, установи проучването.

Процесът „е много специфичен за региона“, каза Моргадо, така че макар тя да вярва, че са решили пъзела в тази част на Арктика, ако подобни експлозивни кратери се появят на места с различна геология, „може да има друга мистерия за разрешаване.”

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK