Люк Монтание, френският вирусолог и нобелов лауреат, е починал, потвърдиха от „Ню Йорк таймс“. Официалното потвърждение дойде, след като стана ясно, че е подаден смъртен акт за Монтание. 

Проф. Монтание беше сред защитниците на българските медици, задържани и осъдени в Либия.

Въпреки множеството отличия и признанието, че е откривател на вируса на ХИВ, през последните години Монтание се дистанцира от международната научна общност. Той стана и икона на антиваксърите по цял свят, след като възприе открито негативна позиция срещу ваксините за COVID-19.

Първоначално настъпи объркване във Франция, след като медията "FranceSoir" съобщи за смъртта на изтъкнатия учен, нобелов лауреат и откривател на вируса на ХИВ - вирусологът проф. Люк Монтание. Новината обаче дълго време не получи официално потвърждение.

Според изданието ученият е починал на 8 февруари на 89-годишна възраст в американската болница в „Ньой сюр Сен“.

Новината за смъртта на носителя на Нобелова награда за медицина за 2008 г., обявена в сряда следобед в "Туитър", предизвика безпрецедентна медийна лудост.

"Не изпадайте в паника. На 89 години Люк Монтание е все още жив и здрав", пише изданието "Mediamass".

Снимка: EPA

От там посочват, че всичко е тръгнало със съобщение: "Люк Монтание току-що ни напусна. RIP", публикувано в сряда около 13:30 ч. в "Туитър". Слухът веднага е подпалил мрежата, а друг туит час по-късно съобщил, че роднините на учения са потвърдили смъртта му. 

"Те обаче официално отричат смъртта на учения", посочва "Mediamass". По-късно обаче и авторитетният "Либерасион" потвърди тъжната вест.

Проф. Люк Монтание е един от легендарните учени на съвремието, записал срещу името си откритието, известно като чумата на XX век - вирусa на ХИВ. Неговата дума разби обвинението срещу българските медици в Либия. През 2003 г. доказва, че заразата в детската болница в Бенгази е вследствие на вътрешноболнична инфекция. През 2008 г. получава Нобелова награда за медицина.

Проф. Монтание учи в колежа в Шателро, а след това следва в университетите на Поатие и Париж. През 1972 г. постъпва в парижкия Институт „Пастьор“, професор е по вирусология от 1975 г.

Освен че през 2008 г. получава Нобелова награда за медицина за откриването на вируса на СПИН, през целия си живот той работи с водещи световни научни институти.

Почетен директор на изследователския център на CNRS, професор в Института "Пастьор", директор на Центъра за молекулярна и клетъчна биология в колежа "Куинс" на Градския университет в Ню Йорк, директор на изследователски институт в университета "Дзяо-тун" в Шанхай.