Мисията „Люси“ на НАСА се насочи към троянските коне на Юпитер - неизследвана популация от астероиди, смятани за вкаменелости на планетарното формиране.
По пътя си „Люси“ преминава през главния астероиден пояс, като на 20 април 2025 г. прелетя покрай 52246 Доналджохансон. Астероидът е наречен в чест на палеоантрополога, който открива фосила на Луси през 1974 г., пренаписвайки учебниците за произхода на човека.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Доналджохансон е член на астероидното семейство Еригони, създадено преди около 150 милиона години, когато големият астероид 163 Еригони е бил ударен при сблъсък.
Наблюденията на Земята показват, че той е богат на въглерод, има среден диаметър около 4 км и се върти около оста си изключително бавно, което му осигурява 251-часов „ден“. Малко след прелитането Люси ще предостави първите близки гледки на Доналджохансон, изваждайки на бял свят оцелял остатък от хаотичното минало на Слънчевата система.
Преди около 150 милиона години последният суперконтинент на Земята е бил в процес на разпадане.
Зауроподите са доминирали в буйните, бавно отделящи се земни маси, които ще се превърнат в познатите ни днес континенти.
Междувременно в астероидния пояс се случваше друго разпадане. Големият астероид 163 Еригони беше ударен при сблъсък, при който отломки образуваха ново семейство астероиди. Бързо напред до преди 3,2 милиона години, дълго след падането на динозаврите, когато един ранен хоминин вървял изправен през долината на етиопска река.
Сега роботизиран изследовател, кръстен на най-известния ни човешки прародител, се отправя към член на астероидното семейство Еригон на път към вкаменелостите на планетарното формиране.
Мисията на НАСА „Люси“ стартира през октомври 2021 г. и прелетя покрай Земята през 2022 и 2024 г. за двойка гравитационни асистенции. В началото на 2025 г. „Люси“ навлезе в основния астероиден пояс, на път за първата среща на човечеството с 52246 Доналджохансон. Астероидът е наречен в чест на палеоантрополога, който открива фосила на Луси през 1974 г., пренаписвайки учебниците за произхода на човека.
Макар че астероидът Доналджохансън никога не е бил наблюдаван отблизо, неговата яркост варира значително при въртенето му, което подсказва за издължена форма.
Той е член на семейството на астероидите Еригон, образувано от фрагменти от сблъсък, станал преди около 150 милиона години. Наблюденията на Земята сочат, че Доналджохансон е богат на рожков, има среден диаметър от около четири километра и се върти около оста си изключително бавно, което му осигурява 251-часов ден.
В неделя, 20 април, „Люси“ се приближи към Доналджохансон откъм Слънцето, като ще се движи с 13,4 км в секунда спрямо астероида. С приближаването на целта космическият апарат бавно ще се завърти, като ще държи астероида в полезрението си.
В продължение на няколко часа Доналджохансон ще се превърне от светлинна точка в детайлен свят.
Дългосрочната разузнавателна камера на „Люси“ ще заснема снимки с висока резолюция по време на прелитането, предоставяйки най-добрия ни поглед към астероида. Точно преди най-близкото приближаване, когато „Люси“ ще бъде на около 900 км от целта си, тя рязко ще обърне своята платформа за насочване на инструментите встрани от Слънцето, за да предпази чувствителната си електроника. Малко след прелитането Луси ще извърши маневра „pitchback“, променяйки посоката на въртене, за да обърне антената си с висока мощност към Земята.
Два часа по-късно данните от „Люси“ ще предоставят първия близък поглед към Доналджохансон - оцелял остатък от хаотичното минало на Слънчевата система.
След прелитането Луси ще продължи да преминава през основния астероиден пояс. През август 2027 г. тя ще достигне Еврибатс - астероид, който е повече от десет пъти по-голям от Доналджохансон и е член на Юпитеровите троянци.
Тези първични и примитивни обекти са уловени в орбитата на Юпитер и се смятат за „вкаменелости“ на планетарното образуване. Между 2027 и 2033 г. „Люси“ ще осъществи пет отделни срещи с троянски астероиди и техните луни. Тя ще се превърне в първия космически апарат, който ще изследва това древно население Астероидите, които са повече от хиляда пъти по-стари от най-известния ни човешки прародител, са се образували в зората на Слънчевата система, много преди динозаврите да управляват Земята.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK