Миграцията от Румъния и България е благоприятна за страните от Европейския съюз, тъй като тези имигранти често изпълняват дейности, които гражданите на страната не искат да вършат - като например сезонна работа - а много от тях са квалифицирани. Това се казва в статия на Таня Вундерлич, член на базирания в САЩ изследователски институт "Джърман Маршал фънд" (German Marshall Fund), предаде БТА.

В документ, разпространен от Асоциацията на германските градове, са описани предизвикателствата за градските райони от социалното подпомагане на обеднели имигранти от Румъния и България, най-вече принадлежащи на ромското малцинство, припомня публикацията.

Този документ се позовава на данни на Федералната статистическа служба, сочещи увеличение от 24% на българските и румънските имигранти през първата половина на 2012 г. извън вече регистрираните в страната 147 000 (без да се броят нерегистрираните).

Според авторката обаче докладът има някои сериозни недостатъци, като например, че не всички имигранти от България и Румъния зависят от социални помощи: 80 на сто са пристигнали в Германия след присъединяването на двете страни към ЕС през 2007 година и вече имат работа и доходи.

Около 22% от тях са високо квалифицирани, а 46% са квалифицирани и упражняват тъкмо такива професии, от които Германия спешно се нуждае, продължава публикацията.

Авторката подчертава, че да се определя имиграцията от България и Румъния като бедна е не само некоректно, но и икономически вредно.

Може обаче да се очаква, че с наближаването на изборите в Германия дебатите за имиграцията ще стават все по-емоционални, поляризирани и радикализирани, предупреждава авторката. В заключение тя припомня отговорността на правителствата на двете страни за интеграцията на ромите.

Междувременно Съветът на ЕС по общи въпроси е разгледал днес последния доклад на Европейската комисия за Румъния по механизма за сътрудничество и проверка. В т. 5 от заключенията се отбелязва, че Съветът приветства намерението на ЕК да продължи да следи отблизо обстановката в България и в Румъния с помощта на механизма. На основата на постигнатия напредък Съветът призовава за по-нататъшни ускорени усилия за изпълнение на всички отправени от ЕК препоръки в докладите към Букурещ. Съветът очаква следващи конкретни стъпки преди докладите за двете държави, насрочени за края на настоящата година.

В сряда тази седмица предстои комисията да представи пред Европейския парламент постигнатото чрез механизма досега, както и намеренията си за неговото бъдещо приложение.