Точно месец след силните трусове в Турция, в област Хатай регистрираха 4,5 по Рихтер през изминалата нощ. Как реагираха хората и институциите?

Шестетажна сграда се срути в югоизточната провинция Шанлъурфа. За щастие, няма жертви. Това е един от 13-те хиляди последващи по-силни труса, регистрирани за последния месец в региона.

Над 51 000 души загинаха в Турция и в Северна Сирия при двете опустошителни земетресения на 6 февруари.

Над 108 000 души бяха ранени. В Турция над 2 милиона души напуснаха родните си места, за да търсят подслон.

249 инженери, архитекти и строителни инспектори са задържани от властител

Кварталът „Башпънар“ в Малатия е най-засегнатият в района. Под руините губят живота си лелята на Еюп Ъшък и нейният внук. Самият той остава без дом. 

„Раните ни започнаха да се лекуват. Сега тук ме почерпиха с кафе, от един месец за първи път пия кафе“, обясни Еюп Ъшък.

Тук хората се изхранват основно със селско стопанство. Поставени са палатки пред домовете им, за да може при опасност да влизат там, а през деня да се грижат за животните си. Еюп разказва, че в района почти 2000 сгради са засегнати и на тяхно място се очаква да бъдат построени нови, до тогава хората ще живеят в жилищни контейнери.

“Хората непрестанно са в страх, то не беше един път, два пъти. Усещаме непрекъснато люлеене. Има голяма емоция, не мога да говоря спокойно. Извинете ме”, добави Еюп Ъшък.

В Хатай хората все още нямат достъп до питейна вода. Разказват, че се усеща мирис на мазут. Много от семействата все още са в неизвестност.

„Изгубиха се под руините. Не знаем дали с крановете не ги завлякоха, не знаем. Помощта дойде тук, но след три дни. Хората умряха сред бетона в безизходица. Много подкрепа дойде от света, но тук помощта се раздаде без ред и така хора с връзки, хора близки с партията получиха помощ“, заяви жителят на Къръхан Дервиш Баш.

Вторичните трусове продължават в засегнатите части. Само днес те са десетки. Заради тях много от сградите падат, но някои вече се събарят и контролирано, както в Адана. 

„Много хора от изток се преместиха в други градове на крайбрежието – Мерсин, Анамур, Анталия, някои Анкара. Сирийците се връщат, които са останали живи, около 12 000 казаха по новините, че са се върнали в Сирия“, заяви Ибрахим Йълмъз от Дружеството на балканските изселници.

Помощта от България не спира, а животът за хората в засегнатите от трусовете райони продължава.