Бахрун Наим – мъжът, който стои зад атаките на „Ислямска държава” (ИД) в Индонезия, е доморасъл джихадистки интелектуалец, съобщава Ройтерс.

Петима атентатори и двама цивилни загинаха в този първи удар на ИД срещу Индонезия – най-многолюдната мюсюлманска страна, в която групировката иска да изгради плацдарм за своя „халифат”.

Припомнете си новината:

Преди седем години Наим кротко е управлявал интернет кафе в малкия индонезийски град Соло. Вчера той бе назован от полицията като организатор на смъртоносната атака в Джакарта. Според властите той е дърпал конците от град Ракка, фактическата столица на радикалната групировка в Сирия.

Наим е бил арестуван през 2011 г. за незаконно притежание на оръжия и вкаран в затвора за три години. Полицията казва, че впоследствие се е издигнал до ключов пост в радикалните среди, възникнали около Соло и в централната част на остров Ява.

Преди година напуснал Индонезия, за да се влее в предните редици на ИД.

Още преди седмици имаше намеци за това какво предстои да се случи. След координираните нападения в Париж през ноември този войнствен интелектуалец публикува блог, в който обясняваше на своите последователи колко е лесно джихадът, тоест „партизанската война” в екваториалната джунгла в Индонезия, да бъде прехвърлен в някой град.

Аматьорско видео на една от атаките:

Ройтерс установи на 24 ноември контакт с Наим чрез социалната мрежа за кодирани съобщения „Телеграм”, възползвайки се от сведения, придобити от един неговите приближени. В отговор той каза, че има предостатъчно поддръжници на ИД, които „да извършат акция” в Индонезия. „Просто изчакваме подходящият момент”, каза човекът, представящ се за Наим.

Вчера той не бе открит за коментар. Експерти по разузнаването казват, че скоро след размяната на съобщенията по „Телеграм” разузнавателните служби са започнали да събират данни от чатовете в мрежата, че атаката в Индонезия е предстояща.

„Чатовете между ислямистите станаха по-организирани миналия месец и за пръв път се обсъждаше многократна атака”, казва един експерт по сигурността от Джакарта, който по поръчка от правителството наблюдава дискусиите на радикални групи в мобилните услуги за съобщения.

Представители на контратерористичните служби смятат, че в Индонезия има най-малко 1000 симпатизанти на радикалната джихадистка групировка.

Подслушванията дадоха насоки на полицията да арестува повече от 12 мъже в гъсто населения остров Ява, заподозрени в планиране на атаки по време на празниците по Рождество и Нова година. При полицейските акции бяха открити материали за изготвяне на бомби, жилетка за атентатор самоубиец и „ръководства за джихад”. Полицията обяви, че някои от заловените са получавали финансиране и подкрепа от Наим, според когото Индонезия трябва да бъде управлявана като чисто ислямска държава.

За нападенията в Джакарта бяха задържани трима души:

От известно време Наим е планирал атаките в индонезийската столица, каза в четвъртък началникът на полицията в Джакарта Тито Карнавиан. Той добави, че Наим има амбицията да стане „вожд” на ИД в Югоизточна Азия.

Сидни Джоунс, която работи в Джакарта като експерт по войнствения ислям към Института за политика на анализи на конфликтите, каза в доклада си през ноември, че има минимален шанс за нападение в Индонезия от мащаба на това в Париж. Но тогава тя предупреди, че заплахата нараства под носа на властите. Тя отбеляза, че в един свой пост в блог, озаглавен „Поуки от атаките в Париж”, Наим приканва своята индонезийска публика да проучи планирането, подбора на мишените и времето, координацията, подсигуряването и смелостта на парижките джихадисти.

Даже експертите изтъкнаха, че относително малкият брой жертви в Джакарта свидетелства, че извършителите са местни, зле въоръжени и с малка или никаква подготовка. В размяната на съобщения в „Телеграм” Наим говори и за банални неща, като обяснява, че е доволен от живота си в Сирия и че не възнамерява да се връща в Индонезия. „Обикалям насам-натам, в зависимост от това къде нашият емир ни разпореди да отидем. Хубаво е тук в Сирия. Има електричество, жилища, вода и то безплатно. Техните услуги са по-евтини отколкото в Индонезия”, казва той.