Трима станаха загиналите в американския град Шарлотсвил, където мащабен протест на националисти, неофашисти и т.нар алтернативна десница прерасна в сблъсъци, съобщават световните агенции.
Симпатизант на радикалите се вряза с колата си в група несъгласни с провеждането на мероприятието и уби една жена и рани близо 20 човека. Един от изпратените на място полицейски патрулни хеликоптери се разби в околностите на града, като при инцидента живота си загубиха двама униформени.
Заповед на градската управа за премахването на паметник на генерал, предвождал силите на Юга в Американската гражданска война, стана повод за многолюден протест на националистически организации и привърженици на теорията за превъзходството на бялата раса.
Събитието под надслов „Обединете дясното” привлече и членове на небезизвестните Ку-Клукс-клан. Имаше и приведени в пълно бойно снаряжение членове на паравоенни организации.
Те скандираха расистки и антисемитки лозунги. Националистите са активни в града още от петък, когато със запалени факли в ръце преминаха през района на университета.
Срещу тях на контра протест в събота се събраха анархисти, членове на леви и правозащитни организации и обикновени граждани. Те влязоха в сблъсък с националистите, в който в употреба влязоха всякакви подръчни средства. В резултат има пострадали и от двете страни.
Изпращането на голям брой полицаи и войници от Националната гвардия не помогна за намаляване на напрежението.
Именно срещу контрапротеста насочи автомобила си и 20-годишният Джеймс Алекс Фийлдс. Действията му, по-характерни за „Ислямска държава”, отколкото за белия американски консервативен национализъм, доведоха до смъртта на 32-годишна жена.
Според очевидци, след първия си удар в групата демонстранти, той е опитал да избяга на заден ход. Мъжът е задържан, очаква се да му бъде повдигнато обвинение за предумишлено убийство.
Сблъсъците между леви и десни на подобни събития са чести, но до момента не се е стигало до подобно брутално отнемане на живот и не е ясно дали атаката няма да доведе до подобен по бруталност отговор.
Политическите реакции на събитията в Шарлотсвил показаха, че случилото се е част от все по-голям проблем в американското общество. Губернаторът на Вирджиния Тери Макълиф, който се наложи да обяви извънредно положение, отправи ясно послание към десните радикали: „Вървете си у дома. Не сте желани. Срам ме е от Вас. Претендирате, че сте патриоти, но сте всичко друго, но не и патриоти. Дошли сте тук, за да наранявате хора и наранихте хора”.
Министърът на правосъдието Джеф Съшънс също беше категоричен: „Когато такива действия произтичат от чувството за расово превъзходство и омразата, те предават нашите основни ценности и не могат да бъдат толерирани”.
В същото време президентът Доналд Тръмп, чиято реторика често е близо до тази на алтернативната десница, не заклейми специално неофашистките прояви, като обяви, че осъжда „тази ненадмината проява на омраза, фанатизъм и насилие от всички страни”.
Сайтовете, свързани с крайната десница, отразяват сблъсъците, като отделят малко внимание на извършеното по време на протеста убийство.